
IMPLANTY STOMATOLOGICZNE WARSZAWA

IMPLANTY WARSZAWA.
Inwestycja w siebie, to najlepszy biznes jaki mi wyszedł.
Steve Jobs
Nic tak nie szpeci naszej urody jak brak zęba zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego. Zauważyli to już Majowie z Ameryki Środkowej, którzy kilkaset lat przed naszą erą uzupełniali braki zębów muszlami morskimi. Następnie była kość wołowa, żelazo, a potem nawet implant wykonany z 18-karatowego złota. I tak krok po kroku doszliśmy do roku 1960, kiedy to wszczepiono pierwszego implanta wykonanego z czystego tytanu. Ale nie tylko o urodę tu chodzi, ale przede wszystkim o zdrowie. Zaburzenie funkcji żucia, utrudnienia w jedzeniu i piciu, kompleksy, to wszystko sprawia, że problem braków uzębienia jest większy niż zazwyczaj pacjentowi się wydaje.
Dlatego implanty zębów to idealne rozwiązanie dla zdrowego uśmiechu.
To one dzięki trwałemu odtwarzaniu zęba przywracają blask uśmiechowi. Bo bez zęba słodko wygląda jedynie przedszkolak….
Już od ponad 30 lat implantologia pomaga milionom ludzi odzyskać utracone zęby i pozwala im przywrócić naturalny wygląd.
Procedura wszczepiania implantów nie wymaga hospitalizacji.
Przeprowadzana jest na jednej wizycie w znieczuleniu miejscowym i często jest mniej inwazyjnym zabiegiem od usunięcia zęba.
Stosowane dziś implanty dentystyczne to niewielkie tytanowe śruby, mające na celu zastąpić brakujący korzeń zęba. Materiałem powszechnie stosowanym jest tytan – biozgodny pierwiastek, którego organizm nie rozpoznaje jako ciało obce. Implant wraz z korona protetyczną, przymocowaną za pomocą łącznika do implantu, tworzy pełny ząb. Odbudowa uzębienia na implantach może dotyczyć pojedynczego zęba lub całości jamy ustnej. Umożliwia to poprawę estetyki, jak również usprawnia funkcję narządu żucia.
W Elektoralna Dental Clinic stosowane są tylko sprawdzone i przebadane systemy implantologiczne o najwyższej jakości. Przemawiają za tym wieloośrodkowe badania kliniczne przeprowadzane w wielu krajach Europy i USA. Posiadamy najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia – jako jedni z pierwszych w kraju zastosowaliśmy Piezosurgery – maksymalnie atraumatyczne zabiegi na kości z użyciem ultradźwięków. Wszystko to stanowi gwarancję i bezpieczeństwo dla naszych pacjentów.
Każdy Pacjent, nawet ten, u którego mamy do czynienia z granicznie małą ilością kości, może liczyć na rekonstrukcję implantami – dzięki zaawansowanym technikom zabiegowym z zakresu regeneracji kości. Należą do nich:
- podniesienie dna zatoki szczękowej,
- regeneracje kostne z użyciem biomateriałów,
- osteodystrakcja.
Każdego, pełnego obaw Pacjenta możemy uspokoić…
ZABIEG WSZCZEPIANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW JEST ZDECYDOWANIE MNIEJ TRAUMATYCZNY W PORÓWNANIU DO ZABIEGU USUNIECIA ZĘBA! GWARANTUJEMY PAŃŚTWU BEZBOLESNOŚĆ I PROFESJONALIZM NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE.
Nie, badania wykazują, że:
98,7% ZABIEGÓW WSZCZEPIANIA IMPLANTÓW KOŃCZY SIĘ POWODZENIEM.
Zabieg wszczepienia implantów to bardzo delikatny i precyzyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na umieszczeniu implantu w odpowiednim położeniu w kości. Następnie rozpoczyna się okres gojenia – osteointegracji – wytwarzania się trwałego zespolenia miedzy powierzchnią tytanowego wszczepu a kością. Rutynowo proces ten trwa 3-6 miesięcy, a gdy warunki w jamie ustnej są korzystne zespolenie implantu może nastąpić szybciej. Po tym czasie można przejść do kolejnego etapu leczenia – części protetycznej (patrz -> protetyka na implantach).
IMPLANTOLOGIA WRAZ Z REGENERACJĄ KOŚCI TO PODSTAWOWE ZABIEGI POPRAWIAJĄCE WYGLĄD TWARZY.
Zabieg wszczepienia implantów odtwarza nie tylko brakujące zęby, ale utrzymuje kość w kolejnych latach. Usuwanie zęba zawsze skutkuje zanikiem kości, co odbija się m.in. na estetyce całej twarzy powodując, np. zapadanie się profilu twarzy. Zabieg implantacji należy przeprowadzić w krótkim okresie czasu po usunięciu zębów, zanim kość zacznie zanikać, a sąsiadujące z luką zęby zaczną się przemieszczać.
ASTRA TECH Implant System™ stosowany w klinice Elektoralna został opracowany z uwzględnieniem zasad biologii i biomechaniki. Jest to jeden z niewielu stomatologicznych systemów implantologicznych, opartych na dokładnych badaniach przedklinicznych i klinicznych. Stosowanie ASTRA TECH Implant System™ to skrócenie czasu gojenia, mniej czasu spędzanego w gabinecie przez pacjenta oraz pewność przewidywalnych, trwałych i estetycznych wyników, jakie mogą dać tylko lata badań klinicznych.
Brak nawet pojedynczego zęba, zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego, to poważny problem zarówno natury:
- estetycznej,
- czynnościowej (zaburzenie funkcji żucia),
- psychologicznej (nieustanne uczucie niepewności, brak pewności siebie), a nawet
- społecznej ( piękny, pełny uśmiech to atut zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym).
Od ponad 30 lat idealnym rozwiązaniem wszystkich tych problemów są implanty dentystyczne, które:
- przywracają pacjentowi piękny, pewny uśmiech;
- umożliwiają trwałe odtworzenie brakujących zębów;
- zapewniają pacjentowi pełny komfort fizyczny i psychiczny,
- zapewniają doskonały efekt estetyczny i naturalny wygląd uzębienia;
- pozwalają uniknąć kłopotów związanych z tradycyjnymi uzupełnieniami protetycznymi (wyjmowanie protez, szlifowanie zębów).
Implanty dentystyczne są idealnym rozwiązaniem dla większości osób z jednym lub więcej brakującymi zębami.
Zastąpienie jednego zęba:
- Długoterminowa funkcjonalność i estetyka zapewniana przez implanty jest wysoce pożądana w wypadku utraty zęba.
- Przy implantach dentystycznych nie istnieje konieczność szlifowania sąsiednich zdrowych zębów w celu stworzenia filarów dla mostu.
Zastąpienie kilku zębów. Pacjent ma możliwość wyboru pomiędzy:
- Oddzielnymi koronami wspartymi na kilku implantach dentystycznych.
- Mostem zamocowanym na dwóch lub więcej implantach dentystycznych.
Obie opcje eliminują potrzebę szlifowania zdrowych sąsiednich zębów w celu utrzymania mostu.
Zastąpienie wszystkich zębów. Pacjent ma możliwość wyboru pomiędzy:
- Stałym pełnym mostem, przytwierdzonym do kilku implantów dentystycznych.
- Wyjmowaną protezą overdenture, która pozostaje bezpiecznie na swoim miejscu, montowana na dwóch lub więcej implantach dentystycznych.
Wszystkie rozwiązania zapewniają, że sztuczne zęby (nieróżniące się wyglądem od naturalnych zębów!) pozostają bezpiecznie na swoim miejscu, dając pewność siebie podczas jedzenia i mówienia.
Każdy Pacjent, nawet ten, u którego mamy do czynienia z granicznie małą ilością kości, może liczyć na rekonstrukcję implantami – dzięki zaawansowanym technikom zabiegowym z zakresu regeneracji kości. Należą do nich:
- podniesienie dna zatoki szczękowej,
- regeneracje kostne z użyciem biomateriałów,
- osteodystrakcja.
ZALETY ROZWIĄZAŃ IMPLANTOLOGICZNYCH:
- Ograniczają możliwości uszkodzenia sąsiednich zdrowych zębów – szlifowania pod mosty.
- Mogą chronić tkanki dziąseł i kości, przyczyniając się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy.
- Stanowią rozwiązanie alternatywne wobec zdejmowanych i stałych protez.
- Wyglądają, są odczuwane i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby – są stabilne.
- Nie wymagają używania klejów.
- Zwiększają pewność siebie.
- Pozwalają uniknąć niezręcznych sytuacji związanych z obluzowanymi protezami.
POSTĘPOWANIE TERAPEUTYCZNE
KONSULTACJA WSTĘPNA
Istotną sprawą dla całego procesu leczenia implantologicznego są oczekiwania Pacjenta, co do jego efektów protetycznych i kosmetycznych. Często uzyskanie optymalnych wyników leczenia implantologicznego wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, takich jak odbudowa kości czy tkanek miękkich, a nawet leczenie ortodontyczne. Rozmowa wstępna z Pacjentem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania dotyczące przebiegu leczenia. Przybliżany jest też czas trwania leczenia oraz koszty. Podczas konsultacji lekarz informuje Pacjenta również o ewentualnym ryzyku, gwarancjach i odpowiedzialności spoczywającej zarówno po stronie lekarza, jak i Pacjenta.
Całe leczenie przebiega według ściśle wypracowanych procedur.
WYWIAD
Pozwala na uzyskanie informacji na temat potrzeb i oczekiwań pacjenta, daje obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta (ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca, płuc, wątroby, tarczycy, ewentualnej cukrzycy, osteoporozy czy zaburzeń krzepnięcia).
Istotne są również dane o nawykach higienicznych pacjenta – idealna higiena jamy ustnej ma niebagatelne znaczenie w powodzeniu leczenia.
BADANIE KLINICZNE
Podczas tego nieodzownego elementu diagnostyki, obejmującego szczególnie dokładnie potencjalne miejsce umieszczenia implantu, lekarz ocenia:
- tkanki miękkie – stan błony śluzowej (grubość, kolor, ruchomość);
- uzębienie – próchnica, ruchomość;
- przyzębie – krwawienie, kieszonki dziąsłowe;
- stan zgryzu;
- obszary bezzębne – szerokość i wysokość wyrostków zębodołowych;
- poziom higieny jamy ustnej – płytka nazębna, kamień i osad nazębny.
RADIOLOGIA
Wśród dostępnych technik obrazowych przydatnych w implantologii niezmiennie bazujemy na zdjęciach pantomograficznych, pozwalających ocenić warunki do planowanej implantacji:
- ilości i stanu kości mającej stanowić podłoże dla wszczepu – punkt wyjścia w planowaniu leczenia;
- stanu zębów sąsiadujących z luką;
- rozmiar i położenie struktur anatomicznych, mogących utrudniać przeprowadzenie zabiegu (dno zatoki szczękowej, jamy nosowej, kanały nerwów).
Tomografia komputerowa wykonywana jest najczęściej przy rozległych zabiegach oraz w przypadkach, kiedy ilość kości jest bardzo mała i musi zostać określona bardzo precyzyjnie.
PLANOWANIE LECZENIA
Po uzyskaniu i przeanalizowaniu niezbędnych danych, chirurg implantolog przedstawia pacjentowi informacje na temat możliwych w danym przypadku rozwiązań leczniczych. Jest to również odpowiedni moment na rozwianie wszelkich wątpliwości pacjenta, zapoznanie się z planem leczenia i podjęciem decyzji o leczeniu.
ZGODA NA ZABIEG
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent dostaje do podpisania zgodę na zabieg. To swoista umowa między lekarzem a Pacjentem umożliwiająca nie tylko wykonanie zabiegu, ale i świadcząca, że pacjent jest w pełni świadom całej procedury jak i wziętych na siebie obowiązków.
ZABIEG IMPLANTACJI
Po przeprowadzeniu wszelkich potrzebnych badań i omówieniu z Pacjentem przebiegu zabiegu następuje tzw. zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu.
Zabieg polega na wykonaniu otworów w ściśle określonych miejscach kości, następnie w te miejsca wkręcane są implanty, po czym pokrywane dziąsłem dla lepszego gojenia. W zależności od ilości wszczepianych implantów zabieg trwa od pół do dwóch godzin. Wprowadzenie jednego lub kilku implantów w dobrze ukształtowaną kość jest zabiegiem bezbolesnym gdyż stosowane jest standardowe znieczulenie miejscowe i nie wymaga od pacjenta przerwy od codziennych obowiązków.
W zależności od sytuacji klinicznej są dwie możliwości przebiegu leczenia implantologicznego. W przypadku zabiegu jednoetapowego wszczepia się implanty stomatologiczne, po czym zakłada się na nie łączniki tymczasowe. W przypadku procedury dwuetapowej wszczepia się implanty, pokrywa je dziąsłem i pozostawia do wygojenia. Łączniki zakłada się dopiero po pewnym czasie. W obu przypadkach zakłada się protezę tymczasową, po czym następuje okres gojenia, wynoszący maksymalnie trzy miesiące w przypadku żuchwy i sześć miesięcy w przypadku szczęki.
ODSŁONIĘCIE IMPLANTU
Po upływie czasu gojenia lekarz odkrywa wierzch implantu, aby na kilkanaście dni zamocować śrubę gojącą, przedłużającą implant do brzegu dziąsła. To jest najbardziej oczekiwany moment wygojenia się śluzówki i wyprofilowania brzegu dziąsłowego w naturalnym kształcie, gdyż kolejne wizyty będą przynosić upragniony efekt pięknego uśmiechu.
ODDANIE UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNEGO
Po ukształtowaniu przez śrubę gojącą dziąsła wokół niej – trwa to ok. 2-3 tygodnie, możemy przystąpić do protetycznej odbudowy zębów na wprowadzonych implantach.Protetyk pobierze wyciski a technik dentystyczny przygotuje koronę, most lub protezę zatrzaskową. Po wykonaniu uzupełnienia protetycznego, protetyk mocuje je do implantów stomatologicznych (czytaj więcej -> protetyka na implantach). Nieodzownym elementem kuracji są wizyty kontrolne, mające na celu ocenę funkcjonalności i estetyki.
Różnica pomiędzy własnymi i nowymi zębami jest praktycznie niedostrzegalna.
Czasem lekarz decyduje się na wprowadzeniu implantu bezpośrednio po ekstrakcji, co skraca czas leczenia i korzystnie wpływa na zachowanie tkanki kostnej i dziąsła wokół implantu, co jest szczególne ważne w strefie estetycznej jamy ustnej. Każdorazowo lekarz decyduje o możliwości takiego leczenia.
1. Co to jest implant dentystyczny i z czego jest zbudowany?
Implant dentystyczny to tytanowa śrubka o długości od 8 do 16mm i grubości od 2,5 do6 mm, składająca się głównie z dwóch części:
- tytanowej śruby umieszczanej chirurgicznie w kości (podstawa),
- filaru – również zbudowanego z tytanu, który jest bazą dla odtworzenia korony zęba.
Implant zbudowany jest z Tytanu, materiału bardzo wytrzymałego i odpornego, który nie wywołuje reakcji alergicznych, jest akceptowany przez organizm ludzki, co oznacza, że nie ma obawy przed jego odrzuceniem.
2. Kto może mieć wszczepione implanty?
Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu:
- osoby dorosłe – warunkiem podjęcia takiego leczenia jest zakończenie rozwoju i całkowite ukształtowanie kości szczęk;
- osoby ogólnie zdrowe – ogólny stan zdrowia ma istotny wpływ na powodzenie leczenia; przebyte lub obecne choroby ogólne takie jak: nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, osteoporoza, itp. mają negatywny wpływ na proces osteointegracji (wgajania implantu) i gojenie ran;
- osoby posiadające odpowiednią ilość i jakość kości – prawidłowa, zdrowa tkanka kostna stanowi podłoże dla wszczepu, od jej ilości i jakości zależy w dużej mierze powodzenie leczenia. Problemem są: zanik wyrostka zębodołowego i niewystarczająca ilość miejsca dla wszczepu.
Nie są to jednak problemy nie do rozwiązania – z pomocą przychodzą nam w takiej sytuacji nowoczesne metody chirurgii przedimplantacyjnej.
3.Czy wszczepianie implantów jest bolesne?
Zabieg wszczepiania implantów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – jest zatem bezbolesny. Natomiast dzięki delikatności i precyzji techniki operacyjnej jego uciążliwość dla pacjenta jest mniejsza w porównaniu do zabiegu ekstrakcji zęba.
4. Czy wszczepy mogą całkowicie zastąpić naturalne uzębienie?
Uzupełnienia oparte na wszczepach pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego i skutecznego odtworzenia czynności żucia. Warto pamiętać, że uzupełnienia oparte na implantach są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tylko one zapewniają pacjentowi trwały wynik leczenia, komfort użytkowania oraz są w stanie całkowicie zastąpic uzębienie naturalne.
5. Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?
Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów, przy korzystnych warunkach ogólnych oraz panujących w jamie ustnej pacjenta nie niesie zwykle żadnego ryzyka. Powszechnie po zabiegu implantacji mogą pojawić się niewielkie, przejściowe dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Aby nie dopuścić do wystąpienia poważniejszych powikłań, pacjenci przez kilka dni po zabiegu przyjmują antybiotyk.
6. Jaka jest trwałość implantów?
Sam implant jako taki jest niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to wszczep umieszczony jest w żywym organizmie, część reakcji na obce ciało jakim jest implant, zależy od stanu organizmu użytkującego. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda kwestia części protetycznej, obejmowanej zwykle gwarancją. Jako element materialny może ona ulegać zużyciu, co wiąże się z koniecznością okresowej wymiany niektórych jej części (np. części z porcelany).
7. Czy higiena jamy ustnej jest ważna?
Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu leczenia implantologicznego. Jeżeli implanty dentystyczne mają długo spełniać swoją rolę, zadaniem pacjenta jest utrzymanie wzorowej higieny jamy ustnej. Zadanie to wymaga samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem, a zaczyna się tuż po zakończeniu zabiegu – przez 2 godziny nie należy jeść, a unikanie potraw gorących jest wskazane przez cały dzień. Bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu (przynajmniej w ciągu 48 godzin po zabiegu), ograniczenie potraw sprzyjających gromadzeniu się płytki nazębnej. Jako że zanieczyszczenia gromadzące się wokół implantu, stanowiąc zbiorowisko bakterii, mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia i w skrajnych przypadkach odrzucenia wszczepu, wskazany jest jak najszybszy powrót do delikatnego mycia zębów. Pomocne w pielęgnacji jest 2-3 krotne w ciągu dnia płukanie jamy ustnej płynem dezynfekującym. To na początek, ale ważne jest by prawidłowa higiena jamy ustnej była utrzymywana przez cały okres korzystania z uzupełnień opartych na implantach. Sprzyja temu regularne zgłaszanie się na zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów, często łączony z wizytą kontrolną.
8. Jak na leczenie implantami wpływa palenie papierosów?
Palenie tytoniu pogarsza zdolności regeneracji tkanek, w związku z tym obniża istotnie szanse pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Zwiększa odrzucenie implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnych do usunięcia osadów na zębach i uzupełnieniach protetycznych.
9. Jakie jest ryzyko nie przyjęcia się wszczepu?
Brak integracji implantu z kością zdarza się rzadko. Statystycznie jest to ok. 4%, czyli na 100 wszczepionych implantów cztery nie zrastają się z kością. Przyczyny tych niepowodzeń są różne. Powodem może być zły stan kości, infekcja czy też błąd w technice samego zabiegu. Często trudno określić co było przyczyną wydzielenia się implantu. W żadnym wypadku nie jest to jednak reakcja alergiczna lub autoimmunologiczna.
10. Co w sytuacji, gdy implant po zabiegu nie zintegruje się z kością?
Niestety może się zdarzyć, że z trudnych do ustalenia przyczyn znajdą się Państwo w 4 procentowym odsetku pacjentów, u których nie nastąpiła ossteointegracja, czyli implant nie zrósł się z kością. W tym przypadku musi on być usunięty, a następnie wysterylizowany i odesłany do producenta w celu wykonania badań. Po ok. 2 miesiącach u Pacjenta powtórnie zostaje wykonany zabieg implantacji. W to samo miejsce wszczepiony zostaje nowy implant otrzymany od producenta w ramach gwarancji. Pacjent ponosi tylko koszt powtórnie wykonanego zabiegu
11. Jak długo utrzyma się w kości wszczepiony implant?
Jeśli leczenie implanto-protetyczne zostało wykonane prawidłowo, a pacjent utrzymuje dobrą higienę jamy ustnej i regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne wyniki leczenia na pewno będą długotrwałe. Możemy tu mówić o średniej przeżywalności implantu, która wynosi 15-20 lat. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że bezproblemowe funkcjonowanie uzupełnień protetycznych na implantach w największym stopniu zależy od pacjenta. Idealnie utrzymywana higiena jamy ustnej oraz dbanie o własne zęby i dziąsła skutkuje bardzo długim czasem funkcjonowania implantów i odbudowanych na nich zębów.