Zgrzytanie zębami u dzieci – zobacz jakie są przyczyny i jak jemu zaradzić

Zgrzytanie zebami u dzieci – zobacz jakie są przyczyny i jak jemu zaradzić

Odkrycie, że dziecko zgrzyta zębami w nocy może być niepokojące. Rodzice zazwyczaj najpierw odkrywają ten problem na podstawie odgłosów zgrzytania zębów dochodzących z pokoju dziecka. Czy jednak zgrzytanie zębami u dzieci jest czymś, czym należy się martwić? W tym poście odpowiemy na to pytanie, a także powiemy Ci, co zrobić, jeśli Twoje dziecko zgrzyta zębami.

Czy powinienem się martwić, że moje dziecko zgrzyta zębami?

Ogólnie rzecz biorąc, u małych dzieci zgrzytanie zębami nie jest zazwyczaj czymś, czym należy się martwić. Większość dzieci, które zgrzytają zębami, nie odczuwa z tego powodu żadnych skutków. W rzeczywistości zgrzytanie zębami jest nawet uważane za normalne u dzieci poniżej jedenastego roku życia.

Istnieją jednak przypadki, w których zgrzytanie zębami nie powinno być ignorowane. Twoje dziecko powinno udać się do dentysty lub lekarza, jeśli:

  • ma bóle zębów
  • ma problemy z zasypianiem
  • ma zęby, które się ścierają

 

W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dentysta lub lekarz zbada sprawę i znajdzie przyczynę.

Głównym zagrożeniem związanym ze zgrzytaniem zębami jest ścieranie szkliwa, czyli zewnętrznej warstwy zębów. Szkliwo chroni pozostałe warstwy przed płytką nazębną i bakteriami. Jeśli zgrzytanie zębami trwa przez dłuższy czas, szkliwo może ulec zniszczeniu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Może to również wpływać na wygląd zębów, sprawiając, że wyglądają one na płaskie i zniekształcone.

Dlaczego niektóre dzieci zgrzytają zębami w nocy, a inne nie? Przyczyny zgrzytania zębami

Nie wiemy, dlaczego dzieci zgrzytają zębami. Uważa się, że przyczyną może być niedojrzałość układu nerwowo-mięśniowego. Układ nerwowo-mięśniowy kontroluje żucie i może się okazać, że system ten czasami źle działa, gdy dzieci śpią.

Wiadomo również, że zgrzytanie zębami jest związane z bezdechem sennym, a także ze stresem. Dzieci, które są pod wpływem stresu, częściej zgrzytają zębami.

Najczęstszą przyczyną są robaki, tzw. Owsiki. Warto w pierwszej kolejności zrobić odpowiednie badania u pediatry.

Co należy zrobić, jeśli moje dziecko zgrzyta zębami?

Jak wspomniano, zgrzytanie zębami u dzieci zazwyczaj nie jest poważne. Problem ten często ustępuje samoistnie, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni.

Jeśli jednak jesteś zaniepokojony, zwróć się z tym problemem do dentysty, kiedy dziecko zaczyna zgrzytać zębami. Dentysta będzie w stanie stwierdzić, czy zgrzytanie zębów jest poważne, czy nie.

W przypadku, gdy zgrzytanie jest poważne, dentysta prawdopodobnie zaleci fizjoterapie i próbę rozluźnienia mięśni. Ważne jest wykluczenie takich przyczyn, jak owsiki lub bezdech senny.

Wykazano, że zgrzytanie zębami i bezdech senny często idą w parze. Jeśli więc Twoje dziecko ma objawy bezdechu sennego, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ może on skierować je do specjalisty od ucha, nosa i gardła w celu przeprowadzenia dalszego badania.

Wreszcie, zgrzytanie zębami jest również bardziej powszechne u dzieci pod wpływem stresu. Jeśli uważasz, że stres jest przyczyną zgrzytania zębami, warto spróbować zająć się jego źródłami.

Dzieci zgrzytanie zębami – jakie są przyczyny

Istnieją również żywieniowe powody, dla których może się to dziać i chcę się nimi podzielić na wypadek, gdyby któryś z nich zadzwonił:

  • Brak witaminy D może być czynnikiem, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma tendencję do zgrzytania zębami w miesiącach zimowych lub wczesną wiosną, gdy poziom witaminy D jest naturalnie najniższy. Witaminę D można znaleźć w jajkach, organicznym mleku, wołowinie karmionej trawą i tłustych rybach, a także w specjalistycznych suplementach.
  • Za mało wapnia – to dość powszechne zjawisko u dzieci w dzisiejszych czasach, zwłaszcza tych, które piją niefortyfikowane mleka roślinne. Małe dzieci potrzebują od 350 do 52mg wapnia dziennie, a nastolatki 800-1000mg dziennie.
  • Niedobór magnezu – trudno jest dostarczyć wystarczającą ilość magnezu do diety małego dziecka (ciemna czekolada, szpinak, awokado, orzechy, torebki, nasiona itp.), więc z mojego doświadczenia wynika, że jest to częsta przyczyna zgrzytania zębami,dlatego warto jest podawać dziecku suplementację magnezu

Nocne zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami (które dentyści nazywają bruksizmem) to proces zaciskania lub zgrzytania zębami, jest on powszechny u dzieci i dorosłych. Ludzie mogą doświadczać zgrzytania zębami w nocy lub w ciągu dnia. Zgrzytanie zębów podczas snu może być trudniejsze do wykrycia lub leczenia, ponieważ jest mniej zauważalne niż zgrzytanie w ciągu dnia.

Nie lekceważ objawów zgrzytania zębami – leczenie bruksizmu jest możliwe. Niektóre z najczęstszych oznak problemu z bruksizmem i problematycznym zgrzytaniem zębami obejmują następujące elementy:

  • Uszkodzenie zębów: Objawy zgrzytania zębów przez dziecko lub osobę dorosłą mogą obejmować uszkodzenia zębów. U dzieci zgrzytanie zębami w nocy może być mniej zauważalne – zwłaszcza, że ich zęby stale się rozwijają.
  • Obolałe mięśnie szczęki: Niezależnie od tego, czy zaciskasz lub zgrzytasz zębami w nocy czy w ciągu dnia, częstym efektem ubocznym jest ból twarzy i uczucie bólu w stawach szczęki (które dentyści nazywają stawami skroniowo-żuchwowymi).
  • Ból ucha i głowy: Konsekwentne zgrzytanie zębów w nocy może łatwo doprowadzić do bólu głowy i ucha po przebudzeniu. Jeśli często budzisz się z porannym bólem głowy lub boli Cię ucho, być może zgrzytasz zębami podczas snu.
  • Zazwyczaj poważne uszkodzenia, takie jak złamane zęby lub wypełnienia, są widoczne tylko w najbardziej poważnych i uporczywych przypadkach. Jeśli odczuwasz większy ból lub obserwujesz rosnącą wrażliwość zębów spowodowaną ich ścieraniem, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty.

Leczenie zgrzytania zębami w domu

Można leczyć zgrzytanie zębami. Chociaż w ciężkich przypadkach najskuteczniejsze może być profesjonalne leczenie u dentysty lub lekarza, istnieje kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zgrzytaniu zębami – lub przynajmniej zmniejszyć jego częstotliwość i intensywność.

Aby zmniejszyć szanse na wystąpienie zgrzytania zębami, zwłaszcza w nocy, możesz wypróbować następujące proste domowe sposoby i zmiany w stylu życia:

  • Unikaj kofeiny: Zbyt duża ilość kofeiny może sprawić, że osoba jest roztrzęsiona i nerwowa, co może prowadzić do zgrzytania zębami. Herbata, kawa, słodkie napoje typu cola i napoje energetyczne często zawierają duże ilości kofeiny i innych środków pobudzających.
  • Unikaj alkoholu: Spożywanie alkoholu może zwiększyć szanse na wystąpienie bezdechu sennego, którego częstym efektem ubocznym jest zgrzytanie zębami. Wyeliminowanie lub ograniczenie spożycia alkoholu może bardzo pomóc.
  • Unikaj tytoniu: Palenie tytoniu może powodować szereg problemów dla zdrowia zębów – a także innych potencjalnie niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Stymulująca nikotyna w tytoniu może łatwo wywołać stres i zgrzytanie zębami.
  • Higiena snu: Spanie w ciemnym, wygodnym pomieszczeniu, ustalona rutyna na dobranoc, aby stopniowo się odprężyć i wstawanie lub chodzenie do bycia o tej samej porze każdego dnia może poprawić jakość snu i obniżyć prawdopodobieństwo zgrzytania zębami.

Jakie zabiegi stomatologiczne są dostępne w przypadku zgrzytania zębami?

Jeśli masz stałe problemy wynikające ze zgrzytania zębami lub przyjmujesz leki niezbędne do leczenia innych schorzeń, zgrzytanie zębami może być trudne do powstrzymania wyłącznie za pomocą domowych sposobów. W takich przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem może być przeprowadzenie pełnego leczenia stomatologicznego.

Większość zabiegów stomatologicznych polega na stosowaniu szyny ochronnej na zęby. Założenie szyny na zęby, pomoże w leczeniu zgrzytania zębami w następujący sposób:

  • Zmniejszenie nacisku na zęby
  • Zmniejszenie nacisku na kość szczęki
  • Ograniczenie kontaktu pomiędzy zębami tylnymi i kłami w jamie ustnej.
  • Stosowanie szyny na zęby sprawi, że prawdopodobieństwo wystąpienia problemu zgrzytania zębami podczas snu będzie znacznie mniejsze
  • Po dopasowaniu otrzymasz szynę na zęby idealnie dopasowaną do kształtu Twoich zębów.

Jeśli zgrzytasz zębami tylko w określonych sytuacjach lub o określonych porach dnia, również możesz być kandydatem do założenia szyny na zęby – jednak w tym przypadku łatwiej jest wprowadzić w życie samokontrolę, unikanie pewnych stresujących sytuacji i inne nawyki.