Wady zgryzu – które występują najczęściej?

Problemy związane z wadami zgryzu dotyczą bardzo dużej części populacji. Co więcej, statystyki twierdzą, że prawie 60 procent naszego społeczeństwa cierpi na jakiś rodzaj wady zgryzu. Oczywiście w niektórych przypadkach nie są one szczególnie uciążliwe i są osoby, które nie chcą podejmować leczenia. W większości przypadków zalecane jest jednak konsultacja i leczenie.

Wady zgryzu to nieprawidłowy stosunek żuchwy do szczęki dysfunkcję zębów, nieprawidłowe ich położenie, jak i nieprawidłowości w budowie kości i zębów szczęki, których efektem jest nieprawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej.

Wady zgryzu bardzo często są nie tylko nieestetyczne, ale także sprawiają dyskomfort w codziennym życiu lub wpływają na pojawienie się wad wymowy. Całe szczęście możliwe jest ich leczenie. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej się za to weźmiemy, tym lepiej.

Prawidłowy zgryz

Chcąc uzmysłowić sobie, czym objawiają się wady zgryzu, warto określić wcześniej jaki to zgryz prawidłowy. W jego przypadku, przy zaciśniętych zębach, jedna trzecia siekaczy górnych zachodzi na dolne, a wszystkie zęby poza siekaczami centralnymi oraz trzecimi trzonowcami stykają się z dwoma zębami naprzeciw Wadą będzie każde odstępstwo od tego układu.

Podstawowy podział wad zgryzu

Aby dokładniej zapoznać się z tematem, warto omówić typy najczęściej spotykanych wad. W obrębie zgryzu możemy napotkać trzy najpowszechniejsze rodzaje nieprawidłowości. Zaliczamy do nich tyłozgryz, zgryz krzyżowy oraz zgryz otwarty.

Ten pierwszy polega na cofnięciu żuchwy w taki sposób, że żeby nieprawidłowo się ze sobą stykają.

Zgryz otwarty występuje wtedy, gdy górne zęby nie stykają się z dolnymi i między nimi powstaje szpara. Może on prowadzić nie tylko do wad wymowy, ale nawet do trudności z jedzeniem.

Problemy ze zgryzem krzyżowym pojawiają się wtedy, gdy zęby górne nie obejmują dolnych, nachodzą odwrotnie.

Są to najczęściej występujące, a do tego szczególnie problematyczne schorzenia. W praktyce wyróżniamy około kilkanaście różnych wad zgryzu. Należą do nich np. stłoczenia, rotacje wychylenia, przodozgryz czy zgryz głęboki.

Wady zgryzu ze względu na sposób powstawania

Aby wyjaśnić przyczynę występowania wad zgryzu, warto wziąć pod uwagę sposoby ich powstawania. Pod tym kątem dzielimy wady zgryzu na wrodzone oraz nabyte. Wrodzone to te, z którymi się rodzimy, powstające na skutek wszelkich nieprawidłowości w trakcie rozwoju dziecka przed jego narodzinami a także genetyczne.

Druga grupa obejmuje różnorodne wady nabyte, mogą pojawić się one na skutek różnorodnych czynników. Pojawiają się ze względu na niewłaściwe umiejscowienie zębów podczas wyrzynania czy przedwczesnej utraty zębów, parafunkcji oraz dysfunkcji.

Warto wiedzieć, że tymi najczęściej występującymi są różnorodne wady nabyte. Ich źródła mogą być różnorodne dysfukcje I partafunkcje:

  • złe nawyki np. oddychanie przez usta, ssanie kciuka, zasypianie z butelką oraz zbyt długotrwałe pozwalanie dziecku na ssanie smoczka,
  • różnorodne schorzenia oraz zaniedbania w ich leczeniu,
  • różnorodne wypadki.

W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u specjalisty?

Zależnie od stopnia zaawansowania danej wady, jej wpływ na nasze życie może być odmienny. W przypadku niewielkich zaburzeń, możemy ich praktycznie nie zauważać. Problem pojawia się, gdy dysfunkcje są tak duże, że wpływają na nasze życie np. utrudniając spożywanie pokarmów, uniemożliwiając prawidłową wymowę lub zaburzając estetykę twarzy.

Jeśli wady zgryzu przeszkadzają nam w codziennym życiu, warto zgłosić się do specjalisty. Objawami, które mogą wskazywać, że leczenie jest zalecane są np. wady wymowy, asymetria twarzy, kruszenie zębów, zgrywanie zębami czy postępujące obniżanie się linii dziąseł. Wszystkie z tych objawów mogą negatywnie wpływać na jakość naszego życia lub zdrowie jamy ustnej, nie warto ich zatem bagatelizować. Gdy objawy wady zgryzu, z jakiegokolwiek powodu stają się dokuczliwe, warto udać się na wizytę u ortodonty.