Godziny otwarcia Pon - Pt: 9.00 - 21.00 Sobota: 9:00 - 15:00 | Phone22 620 21 40
 • pl
 • en
 • FIZJOTERAPIA STAWU ŻUCHWOWEGO

  Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia ustawienia zębów ale funkcjonowania całego aparatu żucia – stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni odpowiedzialnych za ich ruch, a także odcinka szyjnego kręgosłupa.

  Bez uwzględnienia tych kwestii, wykonanie zabiegów ortodontycznych czy protetycznych może nasilać objawy dysfunkcji narządu żucia takie jak: blokowanie, przeskakiwanie, trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, ograniczony zakres otwarcia ust, bóle okolicy stawu jak i głowy i szyi, możliwe jest także występowanie szumów usznych czy zawrotów głowy.

  Skuteczna terapia jest możliwa dzięki pracy w interdyscyplinarnym zespole specjalistów: stomatologii, logopedii i fizjoterapii.

  Pierwszym krokiem jest diagnostyka i w razie potrzeby leczenie dysfunkcji układu ruchu narządu żucia. Zajmują się tym fizjoterapeuci wyspecjalizowani w pracy z tego typu zaburzeniami.

  Zaskoczony?  Fizjoterapeuta przecież zajmuje się bólem pleców, korekcją wad postawy czy

  dbaniem o sprawność naszych rodziców i dziadków, którym doskwierają bóle i sztywność stawów.  Masz rację – fizjoterapeuta jest specjalistą zajmującym się narządem ruchu – i o to właśnie chodzi. O prawidłowy ruch w stawie skroniowo-żuchwowym i pracę mięśni które biorą udział w utrzymywaniu prawidłowej pozycji głowy i szyi, przeżuwaniu czy połykaniu.

  Aktywność tych mięśni jest sterowana przez nerwy przechodzące przez otwory pomiędzy kręgami odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego dokładna diagnostyka i terapia tego obszaru jest kluczowa w przywracaniu prawidłowych funkcji.

  Bóle, zawroty

  Bóle i zawroty głowy, szumy uszne czy uczucie ich zatykania, a nawet objawy w obrębie narządu wzroku takie jak zmniejszenie ostrości widzenia, łzawienie, czy ból okolicy gałki ocznej, mogą być wynikiem zaburzeń narządu żucia. Często dolegliwości te nie są trafnie diagnozowane, a leczenie nie przynosi efektów.

  Dokładna diagnostyka narządu żucia pozwala na zaplanowanie skutecznej terapii, która obejmuje:

  Fizjoterapię – w celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia

  Stomatologię – w celu uzyskania prawidłowych kontaktów zębowych.

  W zależności od potrzeb, w proces leczenia zaangażowani są także inni specjaliści.

  Kiedy możesz podejrzewać u siebie zaburzenia narządu żucia?

  Gdy występują u Ciebie typowe objawy takie jak:

  • Trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, czy jego przeskakiwanie
  • Zgrzytanie zębami i szczękościsk
  • Ból podczas jedzenia czy ziewania
  • Masz wadę zgryzu lub braki zębowe
  • Doznałeś urazu głowy lub szyi
  • Dżwięki w stawie
  • Trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym

  Zastanawiałeś się kiedyś skąd bierze się ten dźwięk?

  W warunkach prawidłowych, przy ruchach otwierania i zamykania ust, krążek stawowy porusza się wraz z głową żuchwy.  W przypadku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, krążek jest zwykle przesunięty doprzednio, a głowa żuchwy znajduje się za krążkiem.  Podczas otwierania ust, głowa żuchwy przesuwając się doprzednio „wskakuje” na krążek, w tym momencie może być słyszalny trzask w stawie. Przy zamykaniu również możemy usłyszeć ten dźwięk, kiedy głowa żuchwy ponownie zsuwa się z krążka.

  Początkowo oprócz dźwięków w stawie, nie odczuwa się innych objawów ale z czasem może pojawić się ból i ograniczenie ruchomości. Jest to więc pierwszy sygnał, żeby zainteresować się swoim stawem skroniowo-żuchwowym i skonsultować ze specjalistą. Można wtedy uniknąć pogłębiania się dysfunkcji i jej przykrych następstw