Korony protetyczne

O koronach protetycznych można długo opowiadać, z takich najważniejszych informacji warto wiedzieć, że są uzupełnieniem protetycznym, które pozwala na odbudowę zębów bardzo zniszczonych, które mają rozległe ubytki próchnicowe oraz liczne odbudowy kompozytem. Korony protetyczne są  najtrwalszym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.

Warto zwrócić uwagę, że estetyczna korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli czapeczki oraz z porcelany napalanej na tę czapeczkę, która do złudzenia przypomina tkanki zęba. Taką podbudowę wykonuje się z metalu (szlachetnego, nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany.

Plan leczenia

Wizyta I

DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE PLANU LECZENIA

Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja oraz wykonanie zdjęcia pantomograficznego, co stanowi podstawę do napisania planu leczenia wraz z kosztorysem, określając, które zęby potrzebują okoronowania. Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym (patrz: wkłady koronowo-korzeniowe).

Co skłania stomatologa do leczenia kanałowego?

Takie leczenie stosuje się w przypadku gdy zęby są już bardzo zniszczone lub kilkukrotnie podejmowano próbę odbudowy albo niezbędne jest znaczne oszlifowanie zęba. W wielu przypadkach jest to trudne do określenia na pierwszej wizycie dlatego w planie leczenia opisuje się ten etap jako potencjalny do wykonania (gdy pojawią się dolegliwości bólowe ze strony zęba). Istotne jest żeby zęby po leczeniu kanałowym były zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym dlatego, że taki ząb po pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się uszkodzić.

Wizyta II

Przewidywane zabiegi:

  • SZLIFOWANIE ZĘBA,
  • POBRANIE WYCISKU,
  • WYKONANIE KORONY TYMCZASOWEJ

Podczas drugiej wizyty następuje szlifowanie zęba lub całych grup zębowych pod korony. Ząb szlifuje się w taki sposób, by zawsze zostawić równomiernie grubą warstwę twardych tkanek zęba pokrywających miazgę. Dzięki temu uzyskujemy ukształtowanie szlifowanego kikuta, tak aby dokładnie odtwarzał pierwotny kształt zęba, tyle że w mniejszej wersji. W niektórych przypadkach podczas preparacji zęba okazuje się , że niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba żeby uniknąć wszelkich ewentualnych powikłań tj. ostre zapalenie miazgi, a w konsekwencji przyzębia przyszczytowego.

W kolejnym etapie pobierany jest wycisk protetyczny. W Elektoralna Dental Clinic stosujemy najwyższej jakości materiały wyciskowe, które są jedynymi na rynku masami charakteryzującymi się niedoścignioną przez inne masy precyzją odwzorowania najdrobniejszych szczegółów wycisku. Robimy to po to żeby laboratorium protetyczne mogło na podstawie tych wycisków wykonać idealnie dopasowaną, o najwyższej szczelności brzeżnej pracę protetyczną (korona , most, licówka).

Gdy protetyk opracuje ząb pod koronę i pobierze wycisk, który jest niezwykle istotnym elementem dalszego postępowania jest zaopatrzenie filaru-kikuta koroną tymczasową, która spełnia wiele istotnych funkcji, głównie zabezpiecza oszlifowany ząb przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, np. ciepło, zimno itp. Pozwala ona również na bezpieczne i estetyczne funkcjonowanie Pacjenta, który czeka na pracę ostateczną.

Wizyta III

Przewidywane zabiegi:

  • PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEJ KORONY

Przymiarka oraz zacementowanie właściwej korony odbywa się na ostatniej wizycie. W naszej Klinice przy pracach skomplikowanych i wysoce estetycznych przymiarek dokonujemy na osobnej wizycie. Zazwyczaj korona jest odpowiednio przygotowana i może zostać zacementowana bez potrzeby nanoszenia korekt.