Protetyka na implantach

Przyczyny utraty zębów są złożone. Urazy, zaniedbania higieniczne, choroby przyzębia to tylko niektóre z nich. Skutki utraty uzębienia dotyczą zarówno estetyki jak i efektywności żucia pokarmów wpływając na samopoczucie i funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Większość tych problemów jest w stanie rozwiązać nowoczesna protetyka. Jednakże przy braku odpowiedniej liczby zębów filarowych niezmiernie pomocna jest implantologia. Wprowadzenie implantów zrewolucjonizowało oblicze współczesnej protetyki, otwierając drogę zupełnie nowym rozwiązaniom terapeutycznym. Wykorzystując implanty jako podbudowę można zaplanować różnorodne uzupełnienia protetyczne:

  • protezy całkowite typu overdenture,
  • mosty uzupełniające całkowite lub częściowe braki uzębienia,
  • korony, uzupełniające braki pojedynczych zębów.

Implanty mają istotne zalety, które decydują o ich wyższości nad innymi metodami leczenia, a mianowicie poprawiają jakość życia poprzez umożliwienie spożywania różnorodnych potraw, nie stosowania klei do protez. Pozwalają uzyskać ładniejszy wygląd i lepszy stan zdrowia poprzez zapobieganie zanikowi kości, co pozwala zachować naturalny kontur dziąseł oraz przyczyniają się do lepszego przeżuwania pokarmów, a więc i trawienia (patrz więcej -> implantologia).

Na zintegrowanym z kością implancie lub implantach, lekarz we współpracy z technikiem protetycznym wykonuje odbudowę brakującego zęba lub zębów. W każdy implant wkręca się łącznik, dzięki któremu będzie mógł być zamocowany pojedynczy ząb lub zespół zębów.

Uzupełnienie braku pojedynczego zęba

Brak zęba w widocznym odcinku estetycznym może często wpływać na pewność siebie podczas mówienia lub uśmiechania się. Brak mniej widocznego zęba nie jest tak dużym problemem estetycznym, ale może negatywnie wpływać na możliwość żucia, a także na inne, sąsiadujące zęby, prowadząc na przykład do ich przemieszczania, co tworzy nowe miejsca sprzyjające odkładaniu płytki i kamienia nazębnego.

Implant stomatologiczny to mała tytanowa śruba, która odgrywa rolę sztucznego korzenia i stanowi stabilne podparcie dla ostatecznej korony. Implant pozwala przy tym na zachowanie zdrowia sąsiadujących zębów, eliminując konieczność ich szlifowania w celu stworzenia podparcia dla mostu. Implanty stomatologiczne wyglądają, funkcjonują i dają podobne odczucia jak naturalne zęby.

Uzupełnianie braku wielu zębów

W przeszłości w przypadku utraty kilku zębów wykonywano mosty oparte na zębach albo częściowe protezy ruchome, utrzymujące się dzięki klamrom. Mosty oparte na implantach eliminują konieczność stosowania klamr lub szlifowania zdrowych sąsiednich zębów, aby oprzeć na nich most. Implanty stomatologiczne służą jako sztuczne korzenie, stanowiąc stabilne podparcie dla zębów w moście, które zachowują się dokładnie tak samo jak zęby naturalne.

Brak wszystkich zębów

Tradycyjne protezy nie sprzyjają zachowaniu kości wyrostka zębodołowego. W efekcie z czasem dochodzi do zaniku kości, co prowadzi do niedopasowania protez i powstawania nadżerek. Implanty stomatologiczne stanowią solidne podparcie dla protez overdenture (nakładkowych) lub mostów, zapewniając ich stabilne i wygodne utrzymanie na miejscu oraz odbudowę naturalnej funkcji żucia. Dzięki stymulowaniu kości wyrostka zębodołowego implanty sprzyjają utrzymaniu struktur twarzy, zapewniając w ten sposób trwały estetyczny wygląd. Pozwalają też na swobodne jedzenie, mówienie i uśmiech!

ZALETY ROZWIĄZAŃ IMPLANTOLOGICZNYCH:

  • Ograniczają możliwości uszkodzenia sąsiednich zdrowych zębów – szlifowania pod mosty.
  • Mogą chronić tkanki dziąseł i kości, przyczyniając się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy.
  • Stanowią rozwiązanie alternatywne wobec zdejmowanych i stałych protez.
  • Wyglądają, są odczuwane i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby – są stabilne.
  • Nie wymagają używania klejów.
  • Zwiększają pewność siebie.
  • Pozwalają uniknąć niezręcznych sytuacji związanych z obluzowanymi protezami.