Mosty protetyczne są zaliczane do stałych uzupełnień protetycznych, których celem jest zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym, spowodowanych przez braki zębowe. Standardowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), które są połączone z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi), zastępując brakujące zęby.
Mosty protetyczne dzieli się ze względu na rodzaj zastosowanego materiału:
- mosty kompozytowe lub akrylowe, które są stosowane jako tymczasowe rozwiązanie,
- mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej – stal nieszlachetna lub złoto),
- mosty pełnoceramiczne.
MOSTY ADHEZYJNE
W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, w naszej klinice z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych tzw. Maryland. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego.
MOSTY KONWENCJONALNE
Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań pacjenta oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne – najlepszy efekt kosmetyczny lub złożone, w których metalowy “szkielet” pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.
Procedura wykonania mostu protetycznego jest bardzo podobna do procedury wykonania korony (patrz -> korony).