BRUKSIZM – leczenie bólów głowy

Chroniczne bóle głowy, mięśni karku, stawów skroniowo-żuchwowych, ucha, skroni, zębów, migreny, ubytki klinowe, starte, wrażliwe zęby… to wszystko mogą być przejawy nocnego zaciskania szczęk lub zgrzytania zębami – bruksizmu.

Bruksizm nie tylko wpływa na uzębienie, ale też na jakość życia. Permanentne dolegliwości bólowe, zmęczenie, stres – to wszystko towarzyszy osobom ze wspomnianymi dolegliwościami, które nie zdecydują się na leczenie. A terapia jest prosta, bezbolesna i niedroga. W przypadku bruksizmu i zbyt mocnego zaciskania szczęk w nocy stosujemy tzw. szynę relaksacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona rozluźniająco na mięśnie. Stomatolog protetyk pobiera wycisk zębów żuchwy. Na jego podstawie w pracowni technicznej wykonana zostaje indywidualna, idealnie dopasowaną do uzębienia pacjenta szyna akrylowa. Szynę zakłada się na noc. Dzięki niej nie jesteśmy w stanie zaciskać zębów. Chronione jest szkliwo, ale także osłabiona zostaje siła mięśni żwaczowych Szyna polecana jest osobom, u których dochodzi do nadmiernego napięcia w tym obszarze. Nie tylko uniemożliwia zbyt intensywne napinanie mięśni, ale jednocześnie chroni zęby przed zbyt silnym naciskiem, a także przed ścieraniem szkliwa u osób, które podczas snu zgrzytają.

Stosowanie szyny jest bezbolesne, jednak część pacjentów w pierwszych dniach jej stosowania skarży się na niewielki dyskomfort. To jednak tylko kwestia nieprzyzwyczajenia. Kilka dni i przestajemy czuć, że mamy w ustach jakieś “obce ciało”. Dolegliwości związane z napięciem żwaczy ustępują już po kilku dniach stosowania szyny, jednak żeby efekt był trwały, należy jej używać przez kilka miesięcy.

Bruksizm można leczyć nie tylko przy pomocy szyny relaksacyjnej. W Elektoralna Dental Clinic oferujemy Naszym Pacjentom innowacyjną metodę z użyciem toksyny botulinowej (botoxu) (czytaj wiecej -> final touch – medycyna estetyczna).