Próchnica i jej leczenie

Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się odwapnieniem twardych tkanek zęba i rozpadem gnilnym jego organicznego podłoża. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują wypłukanie minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.

Jeżeli ząb Pacjenta „cierpi” na próchnicę prostą (plama próchnicowa, ubytek twardych tkanek zęba) stosujemy następujące zabiegi:

  • fluoryzację – przyjemny zabieg, który w przypadku plamy próchnicowej wiąże się z wcieraniem preparatów fluoru-powodującego remineralizację szkliwa (zabieg powtarza się kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach);
  • opracowanie i wypełnienie ubytku próchnicowego – zabieg polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem.