Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych

W naszej wieloletniej praktyce stomatologicznej bardzo często spotykamy się z nadwrażliwością szyjek zębowych. Jest to dość kłopotliwa przypadłość dlatego, że wyzwala u Nas ból, dyskomfort i zwyczajnie przeszkadza w codziennym życiu. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają różne i są często bardzo złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest stosunkowo prosty. Wygląda to w następujący sposób: w zdrowym zębie wewnętrzna część zęba tzw. zębina ochraniana jest przez dziąsła oraz szkliwo. Utrata szkliwa i powstanie w nim ubytków może nastąpić w przypadku, gdy dziąsła zaczynają się odsuwać z powodu:

  • stosowania szczoteczki z twardymi włóknami,
  • niewłaściwej techniki szczotkowania,
  • stosowania past, powodujących ścieranie się szkliwa,
  • przeciążeń spowodowanych wadami zgryzu,
  • zapalenia dziąsła,
  • obecności kamienia nazębnego
  • wieku – z czasem dziąsła same ulegają tzw. recesji czyli obsunięciu,
  • bruksizmu

Konsekwencją działania ww. czynników jest odsłonięcie zębiny i nadwrażliwość szyjek, objawiająca się wywoływaniem bólu przez bodźce zewnętrzne, tj. ciepło lub zimno, słodkie lub kwaśne jedzenie i napoje. Kluczem do zapobiegania nadwrażliwości jest zapobieganie recesji dziąseł i powstawaniu ubytków klinowych.

W celu jej uniknięcia, należy pamiętać o:

Regularnej, codziennej higienie jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, używając szczoteczki z miękkimi lub średnimi włóknami.

Szczotkowaniu zębów z odpowiednią siłą. Właściwą kontrolę siły szczotkowania ułatwiają szczoteczki elektryczne, które wstrzymują ruchy szorujące, gdy następuje zbyt duży nacisk włókien na zęby i dziąsła, jednocześnie, będąc delikatne dla zębów i dziąseł, są niezwykle skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej.

Używaniu preparatów do higieny jamy ustnej, zawierających fluor (pasty, płukanki).

Starannym czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną.

Stosowaniu irygatora.

Systematycznym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne u stomatologa.

W sytuacji gdy doprowadzisz do recesji dziąseł, będziesz się z nią zmagać do końca życia.

W procesie leczenia nadwrażliwości stosujemy różne metody dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Mechanizm działania środków znoszących nadwrażliwość oparty jest na próbie przerwania przewodzenia bodźców do nerwów czuciowych miazgi albo na mechanicznym zamknięciu światła otwartych kanalików zębinowych. W celu podtrzymania uzyskanych efektów leczenia dobierane są odpowiednie preparaty do stosowania w domu.