Leczenie kobiet w ciąży

Wszyscy wiemy, jak ważną sprawą dla każdej przyszłej Mamy jest dbanie o jej zdrowie, ponieważ poprzez to dba także o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka.

Czytaliśmy wcześniej, że próchnica to jest choroba, którą wywołują bakterie, dlatego, jeżeli nie zdążyliśmy zadbać o zdrowie naszych zębów przed ciążą, teraz należy je wyleczyć jak najszybciej.

Chcemy żeby każda przyszła mama wiedziała, że podczas ciąży można leczyć zęby a często jest to koniecznością. W sytuacji gdy rozwinie się stan zapalny, któremu towarzyszy ból, pojawia się zagrożenie dla dziecka. Często zdaża się, że przyszłe mamy przyjmują środki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie decydując się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Takie zachowanie jest lekkomyślne, ponieważ stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Stan zapalny jest niebezpieczny dla dziecka dlatego, że toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem w łonie matki.

Warto zwrócić uwagę na to, że opieka stomatologiczna kobiet ciężarnych jest szczególnie ważna ze względu na to, że stan zdrowia całej jamy ustnej ma ogromny wpływ na przebieg ciąży oraz czas i jej rozwiązanie. Szacunkowo uznaje się, że około 18% porodów przedwczesnych oraz porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową ma powiązanie z chorobami przyzębia a także ze stanami zapalnymi jamy ustnej (patrz ->Periodontologia). Dlatego ogromne znaczenie ma prawidłowa profilaktyka i leczenie chorób przyzębia, które często prowadzą do znacznego obniżenia częstości występowania porodów przedwczesnych. Trzeba również wiedzieć, że w pierwszym trymestrze ciąży, duża rzesza kobiet cierpi z powodu nawracających nudności, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa oraz pobudzają rozrost istniejących ubytków próchnicowych. Nasilające się zmiany próchnicowe, zwiększona ruchomość zębów, choroby przyzębia, wrażliwość bólowa dziąseł i krwawienie oraz nieprzyjemny zapach z ust są najczęstszymi problemami, które skłaniają kobiety w ciąży do wizyt u stomatologa.

W trakcie całego okresu ciąży a także podczas karmienia piersią zęby są narażone na próchnicę bardziej niż zwykle. Dziecko karmione piersią matki „wyciąga” z kobiety wapń i witaminy, co wpływa na niszczenie zębów. Nasilające się zmiany próchnicowe w ciąży wynikają często z zaniedbań higieny jamy ustnej, pobudzonego łaknienia i podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych. Związane jest to również z kwaśnym odczynem śliny w czasie ciąży i uszkodzeniem szkliwa z powodu częstych wymiotów. Nasi specjaliści zalecają kobietom w ciąży płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Warto również wiedzieć, że nie należy myć zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotowaniu, ponieważ nasila to uszkodzenia szkliwa.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Jest to zjawisko, które przemija. Może mieć charakter miejscowy lub uogólniony. Zazwyczaj  pojawia się w pierwszych dniach drugiego trymestru. Powoli objawy nasilają się, osiągając szczyt około 8 miesiąca ciąży, po czym zmniejszają się wraz ze zbliżającym się terminu porodu.

Najczęstsze objawy ciążowego zapalenia dziąseł to: bolesność, krwawienie, rozpulchnianie i przerost dziąseł. Jeśli, któryś z tych objawów wystąpi u ciężarnej warto wybrać się na wizytę do stomatologa.

Jaki jest zakres leczenia stomatologicznego dla kobiety w ciąży?

W naszej Klinice otaczamy troskliwą opieką przyszłe mamy, ponieważ wychodzimy z założenia, że ten ważny czas w życiu każdej kobiety powinien przebiegać bez żadnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego też robimy wszystko żeby kobieta w ciąży została przyjęta na wizytę w każdej możliwej sytuacji, skonsultowana i jeśli tego wymaga przypadek wyleczona. 

Pamiętajmy, że w trakcie ciąży nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych oraz związanych z higieną jamy ustnej.

RTG w okresie ciąży

Podczas konsultacji w naszej Klinice każdy pacjent musi odpowiedzieć na standardowe pytania związane z przeprowadzeniem diagnostyki obrazowej RTG. Kobiety są otoczone szczególną opieką, ponieważ ostatnie badania wykazały związek pomiędzy stosowaniem radiografii stomatologicznej a niską masą urodzeniową dziecka. Wykazano istotny wpływ promieniowania na układ podwzgórze – przysadka – tarczyca.

Dlatego każdą naszą pacjentkę pytamy czy istnieje prawdopodobieństwo, że jest w ciąży.

Diagnostyka RGT u kobiet w ciąży jest wykonywana jedynie w koniecznych przypadkach i powinna być ograniczona do minimum.

Znieczulenie miejscowe w ciąży

W okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do znieczulenia miejscowego. Ważne, żeby ciężarna uprzedziła lekarza o fakcie bycia w ciąży dlatego, że ma to wpływ na dobór substancji znieczulającej. W takich przypadkach stosuje się znieczulenie bez adrenaliny, ponieważ zdarza się, że stres związany z leczeniem zęba bez podania znieczulenia może spowodować większe wydzielanie adrenaliny. Przez co może mieć negatywny wpływ na dziecko w łonie matki.