Skaling nad- i poddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego), gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami.  Stosowane w Naszej Klinice skalery najnowszej generacji, pozwalające na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Zabieg ten wykonuje się w środowisku wodnym, aby nie uszkodzić tkanek zęba.

W przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo, wykonuje się skaling poddziąsłowy. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe.

Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Ma to na celu:

  • zabezpieczenie zębów przed próchnicą;
  • zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych.