Poradnia periodontologiczna – umów się na wizytę, aby prawidłowo zadbać o zdrowie jamy ustnej
Poradnia periodontologiczna jest poradnią specjalistyczną zajmującą się nieoperacyjnym i chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia, czyli twardych i miękkich tkanek wokół zęba. Leczeniem pacjentów w poradni zajmuje się specjalista periodontolog. Pacjentami periodontologów są głównie osoby cierpiące na choroby dziąseł.
Usługi w zakresie periodontologii
W poradni periodontologicznej (inaczej – poradnia chorób przyzębia) oferowane są specjalistyczne usługi związane z leczeniem chorób przyzębia, zmian zapalnych i niezapalnych powstałych w zębach, miazdze i tkanek miękkich przyzębia. W przypadku chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej zapewniana jest diagnostyka i leczenie polegające na usunięciu infekcji i przewlekłego stanu zapalnego w jamie ustnej oraz poprawie stanu patologicznego, co skutkuje przywróceniem jej prawidłowych funkcji.
Obszary leczenia chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej w poradni periodontologii
Działania w zakresie periodontologii obejmują diagnostykę i leczenie schorzeń w okolicy zębów i błony śluzowej. W szczególności wykonuje się wysokospecjalistyczne leczenie periodontologiczne i endodontyczne pacjentów, którzy przejawiają objawy chorobowe związane z infekcją bakteryjną:
- zapalenie dziąseł (płytkowe i niepłytkowe zapalenie dziąseł, przerost dziąseł, ciążowe zapalenie dziąseł),
- przewlekłe zapalenie przyzębia (w tym uraz zgryzu, zapalenie przyzębia związane z paleniem),
- zapalenie przyzębia związane z chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzyca, choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów),
- agresywne zapalenie przyzębia (zapalenie przyzębia z szybkim zniszczeniem tkanek przyzębia w młodym wieku),
- zapalenie przyzębia związane z chorobami genetycznymi,
- martwicze wrzodziejące zapalenie dziąseł / zapalenie przyzębia,
- infekcja związana z przeszczepem narządu, rakiem (stan z obniżoną odpornością) i cukrzycą.
W zakresie diagnostyki poradnia chorób przyzębia utrzymuje wyrafinowane standardy o wysokim doświadczeniu i zapewnia leczenie dostosowane do indywidualnego stanu pacjenta. Specjalista periodontolog ma za zadanie przyczynienie się do poprawy ogólnego stanu zdrowia w jamie ustnej oraz kontynuować wspomagające leczenie periodontologiczne w celu wyeliminowania infekcji, przywrócenie funkcji poprzez podstawowe leczenie oraz ich utrzymanie po leczeniu przez długi czas. Okres leczenia choroby przyzębia, choroby związanej ze stylem życia, wymaga zazwyczaj długiego okresu.
Schorzenia jamy ustnej a ogólny stan zdrowia
Do tej pory nie poświęcany zbyt szczególnej uwagi schorzeniom jamy ustnej. Warto wiedzieć, jaki wpływ mogą mieć stany zapalne w jamie ustnej na ogólny stan zdrowia, ponieważ stany takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł mają charakter przewlekły, postępujący i mają wspólne czynniki ryzyka z innymi chorobami niezakaźnymi (nadmierne spożycie cukru, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, genetyczne czynniki ryzyka i uwarunkowania społeczne).
Można zasugerować, że zapalenie przyzębia należy do grupy chorób zapalnych i nie jest tylko i wyłącznie konsekwencją wspólnych towarzyszących czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu i zaburzenia równowagi metabolicznej, ale może być również napędzany przez mechanizmy i szlaki zapalne , takich jak infekcja bakteryjna, długotrwały stan zapalny o niskim stopniu złośliwości i zaburzenie mikroflory jelitowej spowodowane translokacją ustno-gardłową lub ustno-trawienną bakterii przyzębia lub mediatorów prozapalnych.
Co powoduje zapalenie dziąseł?
W każdej jamie ustnej znajdują się bakterie. Większość bakterii jest naturalnie występująca i bezpieczna dla organizmu. Jednak istnieje kilka rodzajów bakterii, które przyczyniają się do tworzenia płytki nazębnej, tworząc jednocześnie prawie niewidoczną warstwę bakteryjną na zębach.
Jeśli nie będziesz regularnie i dokładnie czyścić zębów, bakterie te oraz płytka nazębna mogą wywołać infekcję w miejscu, w którym zęby stykają się z dziąsłami. Wtedy może wytworzyć się stan zapalny, potocznie nazwany zapaleniem dziąseł.
Płytka nazębna ostatecznie twardnieje i staje się kamieniem nazębnym, który jest trudniejszy do usunięcia. Kamień nazębny może natomiast gromadzić jeszcze więcej bakterii, pogarszając stan zapalenia dziąseł.
Możesz być narażony na większe ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł, jeśli:
- jesteś w ciąży lub doświadczasz innych zmian hormonalnych związanych ze zdrowiem jamy ustnej,
- nie dbasz skutecznie o higienę zębów,
- masz cukrzycę,
- masz uwarunkowania genetyczne powodujące powstawanie chorób dziąseł (skłonności do takich chorób u innych członków najbliższej rodziny),
- palisz papierosy.
Ponadto niektóre leki na receptę i bez recepty mogą zmniejszać przepływ śliny. Ślina pomaga w utrzymaniu czystości jamy ustnej, więc ten czynnik może się także bezpośrednio przyczynić się do zapalenia dziąseł. Przykłady takich leków obejmują:
- leki stosowane w leczeniu padaczki,
- niektóre terapie przeciwnowotworowe,
- blokery kanału wapniowego na ciśnienie krwi,
- doustne środki antykoncepcyjne.
Jakie są objawy zapalenia dziąseł?
Zapalenie dziąseł często nie powoduje żadnych objawów, więc tak naprawdę może rozwijać się, gdy nawet nie jesteś tego świadomy. Ponieważ stan ten prawie zawsze pogarsza się wraz z upływem czasu, możesz stopniowo zauważać:
- nieświeży oddech, który nie ustępuje nawet po szczotkowaniu,
- dziąsła, które łatwo krwawią, szczególnie podczas mycia zębów,
- czerwone, spuchnięte dziąsła,
- wrażliwość na gorące lub zimne potrawy,
- czułość lub ból podczas żucia jedzenia.
Jak przebiega leczenie zapalenia dziąseł?
Leczenie zapalenia dziąseł ma na celu kontrolę infekcji i przywrócenie zdrowia w jamie ustnej. Twój periodontolog dokładnie oczyści Twoje zęby, aby usunąć szkodliwe bakterie, płytkę nazębną i kamień nazębny. Dodatkowe zabiegi obejmują:
- Skaling i piaskowanie zębów – skaling usuwa kamień nazębny i bakterie z zębów oraz spod dziąseł. Piaskowanie wygładza powierzchnie korzeni zębów. Ten krok pomaga zapobiegać przywieraniu bakterii.
- Odbudowa dentystyczna – Twój specjalista może naprawić lub usunąć korony, wypełnienia lub mosty, które nie są dobrze dopasowane. Gładsze powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości.
- Zalecenie prawidłowej, prozdrowotnej rutyny higieny jamy ustnej – prawidłowe i skuteczne czyszczenie zębów oraz stosowanie płukanek do ust o działaniu przeciwdrobnoustrojowym może pomóc w zniszczeniu złych bakterii oraz zwykle zapobiega powstawaniu zapalenia dziąseł. Konieczne jest prawidłowe utrzymywanie czystości jamy ustnej po powrocie do domu. Dowiesz się, jak prawidłowo czyścić zęby i uzyskasz pomoc w planowaniu wizyt kontrolnych.
Czy mogę zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Możesz zapobiec zapaleniu dziąseł dzięki prawidłowej higienie:
- szczotkuj zęby dokładnie co najmniej dwa razy dziennie: raz po przebudzeniu i raz przed pójściem spać,
- jeżeli chorujesz na cukrzycę – musisz ją skutecznie kontrolować,
- nie pal ani nie używaj innych wyrobów tytoniowych,
- używaj nici dentystycznej codziennie, aby usunąć bakterie między zębami,
- ogranicz jedzenie i napoje z dużą ilością cukru, w tym alkohol.
- co najmniej raz w roku odwiedzaj dentystę na wizycie kontrolnej oraz częściej, jeśli zauważasz jakiekolwiek objawy.
Jeśli ludzie w Twojej rodzinie cierpią na chorobę dziąseł, możesz być narażony na większe ryzyko zachorowania (możesz potrzebować więcej wizyt kontrolnych u specjalistów i częstszego i dokładniejszego czyszczenia), aby zapobiec chorobom dziąseł.
Jakie są perspektywy leczenia zapalenia dziąseł?
Im wcześniej zaobserwujesz i zdiagnozujesz chorobę dziąseł, tym skuteczniej i efektywniej możesz ją kontrolować. Zapalenie dziąseł jest odwracalne, jeśli regularnie odbywasz wizyty kontrolne i wykonujesz dokładne czyszczenie, ale może powrócić. Pomiędzy wizytami w gabinecie musisz koniecznie dbać o zdrowie zębów i dziąseł. Jeśli nie leczysz zapalenia dziąseł, może ono przekształcić się w poważniejsze schorzenia. Jednym z nich jest choroba znana jako paradontoza – ta choroba dziąseł uszkadza głębsze struktury przyzębia, które utrzymują zęby w prawidłowym ich zakotwiczeniu. Jeśli odpowiednio wcześnie wykryjesz i zapobiegniesz rozwojowi zapalenia, możesz skutecznie uniknąć sytuacji trwałego uszkodzenia zębów i dziąseł. Staraj się regularnie odwiedzać dentystę w celu prawidłowego oczyszczenia zębów i kontroli stanu uzębienia – nie tylko wtedy, gdy pojawi się ból zęba lub inny problem związany z zębami.