Most zębowy cena, zastosowanie, zalety
W przypadku braku w uzębieniu współczesna stomatologia ma pacjentom do zaoferowania możliwość założenia mostów protetycznych. To chętnie wybierane rozwiązanie, które pozwala na uzupełnienie brakujących zębów, a tym samym odzyskanie pięknego uśmiechu.
Mosty protetyczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością, ponadto gwarantują lepszy komfort użytkowania, aniżeli protezy ruchome. Co trzeba o nich wiedzieć i ile kosztuje most protetyczny?
Czym jest most protetyczny?
Mosty protetyczne są to uzupełnienia, które odtwarzają utracone zęby pacjenta. Umieszcza się je w jamie ustnej na stałe. Mosty zębowe stosuje się u osób, u których luki otoczone są przez ich własne zęby, pełnią one wówczas role zębów filarowych.Są podporą dla mostów protetycznych.
Jak wygląda most porcelanowy?
Most protetyczny składa się z trzech lub większej ilości koron protetycznych, a więc nakładek założonych na sąsiednie zęby, które są wcześniej szlifowane oraz z przęsła służącego do odtworzenia braków zębowych.
Rodzaje mostów zębowych
Znanych jest kilka rodzajów mostów zębowych. Wymienić można takie typu jak: Maryland, Cantilever,tradycyjny czy podtrzymywany przez implanty.
Wybór zależy od ilości brakujących zębów, jak i innych czynników. To stomatolog dobiera odpowiedni dla danego pacjenta rodzaj mostu protetycznego.
Most tradycyjny
Tradycyjne mosty protetyczne zakłada się w takich przypadkach, kiedy po obu stronach luki znajdują się zdrowe zęby. W miejscu tym znajduje się jedna albo większa ilość sztucznych koron cementowych do pozostałych zębów.
Most Cantilever
Taki typ mostu przypomina tradycyjny most porcelanowy, aczkolwiek podtrzymywany jest tylko z jednej strony, przez jeden zdrowy ząb sąsiadujący. Stomatolog musi wcześniej przygotować ząb podtrzymujący.
Do niego cementuje koronę oraz sztucznym zębem uzupełniającym brak w uzębieniu. Ta metoda ma duże ograniczenia, ponieważ zdarza się, że mosty odczepiają się albo łamią przez efekt dźwigni wytwarzany podczas żucia. To rozwiązanie stosuje się czasem w przypadku braku dwójek lub piątek, najczęściej jednak, jako rozwiązanie tymczasowe np. na czas wgajania implantu.
Most Maryland
Kolejnym rodzajem jest most Maryland, który wykorzystuje dwa naturalne zęby jako wsparcie. W przypadku tego mostu protetycznego nie używa się jednak koron, a zamiast nich boczne płytki z metalu i porcelany lub z kompozytu, które stomatolog cementuje do zębów sąsiadujących.
Aby takie uzupełnienie mogło zostać wykonane, niezbędna jest obecność naturalnych zębów po obu stronach luki. Taki most protetyczny nie wymaga wcześniejszego silnego szlifowania zębów, aczkolwiek może on zostać zastosowany tylko w obszarach, nienarażonych na dużą siłę życia. Często również stosowany, jako rozwiązanie tymczasowe.
Most na implantach
Kolejne mosty protetyczne to te podtrzymywane przez implanty, a nie własne zęby. Aby można było go zastosować niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, podczas których specjalista założy implanty i most protetyczny. Cały proces jest dosyć długotrwały, gdyż może trwać nawet kilka miesięcy.
Ilość oraz rozmieszczenie implantów zależy przede wszystkim od danego przypadku klinicznego. Da się rozmieścić tylko jeden w środku luki czy też dwa po bokach. Ten rodzaj mostu wyróżnia się znaczną stabilnością, a przy tym dobrze znosi obciążenie żuciem. Gwarantuje też wysoką wygodę i przeciwdziała resorpcji kości pozbawionej zębów.
Najczęściej stomatolodzy decydują się na mosty porcelanowe. Mosty protetyczne wykonywane są z porcelany na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne. Most porcelanowy cechuje się wytrzymałością, a przy tym zapewnia doskonały efekt kosmetyczny.
Założenie mostu protetycznego- komu jest polecane?
Inwestycja w założenie mostu porcelanowego zalecana jest wszystkim pacjentom, który zmagają się z problemem braków zębowych.
Mowa tutaj o niewielkich brakach zębowych. Warunkiem koniecznym do wstawienia takiej uzupełnienia jest występowanie przed i za luką naturalnych zębów czy też wszczepionych implantów.
Do wykonania mostu protetycznego skłaniają się często osoby, które przez swoje braki w uzębieniu utraciły pewność siebie i dobrą samoocenę. Co ważne, przed założeniem mostu należy też spełnić inne warunki.
Nie każdy ząb może stać się filarem dla mostu, w przypadku zniszczonych zębów takie uzupełnienie będzie więc niemożliwe do wstawienia. Zęby mniejsze od uzupełnianych braków nie mogą być podporą dla mostu.
Oczywiście, każdy przypadek jest inny. Przed podjęciem decyzji o możliwości założenia mostu prostetycznego stomatolog dokładnie zapozna się z danym przypadkiem.
Niekiedy konieczne jest wcześniejsze wdrożenie planu leczenia zębów. Warunki w jamie ustnej pacjenta muszą być zatem odpowiednio dobre, aby możliwe było uzupełnienie brakujących zębów mostem.
Most zębowy- jak się go wykonuje?
Aby wykonać most porcelanowy, należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i badania, także radiologiczne.
Następnie ocenia czy w przypadku danych ubytków zębowych istnieje możliwość ich odbudowy właśnie poprzez most protetyczny. W kolejnym kroku sprawdza on stan zębów filarowych, a zwłaszcza ich trwałość.
Niekiedy okazuje się niezbędne wzmocnienie zębów filarowych poprzez wkłady koronowo-korzeniowe. Stomatolog szlifuje zęby, który będą podporą dla przyszłego mostu. Następnie lekarz pobiera wyciski lub skany, dzięki którym wykonuje się modele gipsowe. Na tej wizycie jest także dobierany kolor przyszłych zębów. Mosty zębowe robione są w pracowni protetycznej.
Na sam koniec dentysta zakłada most tymczasowy, są to tak zwane mosty kompozytowe, które są niekiedy wzmacniane włóknem szklanym. Wyciski docierają do pracowni protetycznej, gdzie powstaje most. Po jego wykonaniu stomatolog przymierza go swojemu pacjentowi i jeżeli wszystko jest wykonane prawidłowo, cementuje most i zaleca okresową kontrolę. Cały proces wykonania mostu protetycznego trwa ok. 3-4 tygodni.
Czy założenie mostu protetycznego boli?
Mosty porcelanowe są w stanie skutecznie skorygować nieprawidłowy kształt koron zębów. Do ich założenie specjalista wykorzystuje oszlifowane zęby, które stanowią ich podporę. Cały proces zakładania mostu w naszej klinice odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może więc mieć pewność, że korzystając z usług w naszej klinice nie odczuje żadnych dolegliwości bólowych, a efekty leczenia będą zadowalające.
Jaka jest cena mostu?
Cena mostu protetycznego zależ od kilku czynników. Najważniejszy jest oczywiście materiał, z jakiego wykonany jest most protetyczny oraz od ilości punktów, czyli zębów, które maja być uzupełnione. Mosty porcelanowe na metalu są tańsze od tych na cyrkonie. Dodatkowo należy doliczyć koszt mostów tymczasowych a także konieczność wcześniejszego przygotowania filarów.
W przypadku brakujących zębów most protetyczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, chociaż z pewnością jego cena nie należy do najniższych. To ile kosztuje most protetyczny może też zależeć od danego gabinetu stomatologicznego i miasta.
Zalety mostów protetycznych
Naturalny wygląd
W przypadku braku pojedynczych zębów mosty protetyczny znakomicie spełniają swoje zadanie. Dobrze imitują naturalne zęby w jamie ustnej. Co ważne, mosty protetyczne mogą być zastosowane nawet jako uzupełnienie do 3 sąsiadujących ze sobą zębów.
Wygoda użytkowania
To ile kosztuje most protetyczny jest niestety dla wielu osób kwestią zaporową. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dobra alternatywa dla protez ruchomych, które są mniej wygodne w codziennym użytkowaniu. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się zjawiskowym uśmiechem i daje doskonałe efekty leczenia.
Trwałość
W większości przypadków założenie mostu protetycznego będzie o wiele lepszą opcją od protezy ruchomej, która może przemieszczać się, a nawet wypaść. Warto też podkreślić, że mosty protetyczne to rozwiązanie trwałe.
Okres użytkowania mostu wynosi nawet kilkanaście lat i co ważne, jego założenie jest całkowicie bezbolesne a codzienne funkcjonowanie z nim nie stwarza dyskomfortu.
Przywrócenie pięknego uśmiechu
Najważniejsze jest to, aby most porcelanowy był odpowiednio dopasowany i profesjonalnie wykonany. W przypadku nieestetycznych braków zębowych mosty protetyczne przywracają ciągłość łuku zębowego, a przy tym korygują nieprawidłowy kształt koron zębowych. Pacjent musi pamiętać, aby po założeniu mostu dbać o higienę jamy ustnej.
Most protetyczny czy implant- co wybrać?
Wiele osób zastanawia się, czy wybrać wszczepienie implantów, czy może lepiej założyć most porcelanowy? Jest to dosyć trudna decyzja. Trzeba wziąć pod uwagę pewne kwestie, a duże znaczenie odgrywa też sama cena.
Implanty są dosyć drogie, ale przy tym trwalsze. Do ich założenie niepotrzebne jest oszlifowanie zębów. Nadają się one zwłaszcza w przypadku pojedynczych braków.
Stomatolodzy do założenia mostu skłaniają osoby z większymi ubytkami, które nie dysponują też większymi zasobami finansowymi. Most protetyczny będzie wymagał po pewnym czasie wymiany, co należy wziąć pod uwagę.
W jaki sposób dbać o higienę mostu protetycznego?
O mosty protetyczne należy odpowiednio dbać tak jak i o całą higienę jamy ustnej. Należy zadbać zwłaszcza o błonę śluzową pod przęsłem mostu.
Trzeba stamtąd regularnie wypłukiwać resztki jedzenia i drobnoustroje, w czym pomoże irygator. Aby mosty protetyczne były rozwiązaniem trwałym, wiele zależy od zachowanie należytej higieny pacjenta.
Czy warto zdecydować się na most protetyczny?
Mosty pełnoceramiczne, jak i inne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto je wykonać zwłaszcza w przypadku braku niedużej liczby zębów.