Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko co musisz wiedzieć.
Jednym z nowoczesnych zabiegów stomatologicznych jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Leczenie kanałowe to zabieg w stomatologii zwany leczeniem endodontycznym, polegający na leczeniu miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.
Klasyczne leczenie kanałowe jest zwykle bardzo inwazyjnym i bolesnym zabiegiem, który wiąże się z wieloma powikłaniami i nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz licznymi wizytami. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na obejrzenie w dużym powiększeniu wejścia do komory zęba i kanałów, zwłaszcza tych niewidocznych nieuzbrojonym w mikroskop okiem.
Czym jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie endodontyczne jest wymagane w przypadku zakażenia miazgi. Jej najczęstszą przyczyną jest rozwój próchnicy zębów. Jest to wynikiem ubytków w zębach spowodowanych próchnicą, gdzie bakterie mogą dostać się do wnętrza zębów. Jeśli ubytek jest zbyt głęboki , wzrasta prawdopodobieństwo konieczności leczenia kanałowego. Zapalenie zębów może wystąpić również w przypadku powtórnych zabiegów oraz uszkodzeń mechanicznych – pękniętych lub złamanych zębów. Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do powstania ropni, martwicy, zgorzeli, zapalenia okostnej i wielu innych powikłań. Zapalenie zęba można rozpoznać po charakterystycznych objawach, takich jak pulsujący ból. Jest to spowodowane bakteriami beztlenowymi, które namnażając się produkują gazy.
Czy warto poddać się leczeniu kanałowemu pod mikroskopem?
Mikroskopowe leczenie kanałowe uważane jest za najbardziej kompletną i precyzyjną metodę we współczesnej endodoncji, gałęzi stomatologii zajmującej się chorobami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Mikroskop zapewnia wielokrotne powiększenia i oświetlenie leczonego obszaru, dzięki czemu można zobaczyć dokładny kształt i przebieg korzeni oraz zobaczyć ewentualne zwężenia lub perforacje. Również w trakcie zabiegu dentysta używa tzw. endometru do pomiaru długości kanału. Wszystko to przekłada się na wysoką skuteczność leczenia kanałowego pod mikroskopem, unikając w wielu przypadkach ekstrakcji chorych zębów.
Kiedy stosowane jest leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?
Jak można się domyślić, kanały zębowe są bardzo małe, wąskie i trudno dostępne. Ich leczenie, czyszczenie i wypełnianie wymagają od endodonty dużej precyzji. W rezultacie mikroskop okazał się przydatny, ponieważ nie tylko zapewnia powiększenie do 25x, ale także optymalne oświetlenie leczonej powierzchni. Dzięki temu dentysta może lepiej widzieć przestrzeń zęba i wnętrze kanału korzeniowego. Pomaga to poprawić precyzję zabiegu, tzn. nie pomija żadnych fragmentów. Pozwala dostrzec ewentualne uszkodzenia, zwężenia a także dodatkowe kanały korzeniowe, czasem nawet trudne do zauważenia na zdjęciu RTG (np. z powodu nakładania się obrazów na zdjęciu).
Większa precyzja zapewnia również większą skuteczność leczenia kanałowego zębów. Wszystkie te czynniki razem oznaczają, że ząb nie będzie boleć po wygojeniu. Pacjenci nie borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą wynikać z niedokładnego oczyszczenia lub wypełnienia kanałów.
Przebieg leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem
Aby móc dokładnie przeprowadzić leczenie kanałowe zęba, lekarz musi wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby zapoznać go ze strukturą kanału korzeniowego – ich położeniem i kątem. Dzięki temu zdjęciu dentysta może również sprawdzić stopień zaawansowania stanu zapalnego i rozległość infekcji, co pozwoli mu dostosować odpowiednie znieczulenie.
Kolejnym krokiem w leczenia kanałowego jest otwarcie ubytku zęba i usunięcie martwej i zainfekowanej tkanki za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie przystępuje do czyszczenia kanałów korzeniowych zęba, które należy odblokować na całej ich długości, aby nie pozostała w nich tkanka w stanie zapalnym, co mogłoby w przyszłości wymagać ponownego otwarcia zęba. Dzięki oczyszczeniu kanał zębowy zostaje także poszerzony. Po leczeniu ząb nie będzie sygnalizował żadnych zmian spowodowanych bólem.
Dentyści dokładnie osuszają kanały korzeniowe przed wypełnieniem ich biokompatybilnymi substancjami. Dzięki temu bakterie nie będą w stanie do nich dotrzeć i nie będą mogły się rozmnażać. Leczenie endodontyczne kończy się wypełnieniem zęba.
Zęby leczone kanałowo są martwe, co może czynić je bardziej podatnymi na uszkodzenia mechaniczne. Gdy korona wymaga odbudowy, ząb jest wzmacniany specjalnymi wkładami koronowo-korzeniowymi, aby zapobiec złamaniom zęba.
Leczenie kanałowe zęba – znieczulenie miejscowe
Kiedy leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu jest wykonywane w gabinecie stomatologicznym, wybór środka znieczulającego opiera się na stanie zdrowia pacjenta oraz stanie leczonego kanału korzeniowego. By zabieg leczenia kanałowego był bezbolesny, przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe.
Znieczulenie komputerowe, to nowoczesna procedura znieczulenia, do której są stosowane te same środki znieczulające miejscowo. Wielu pacjentów w ogóle nie odczuwa znieczulenia komputerowego
Leczenie kanałowe zęba -Znieczulenie komputerowe
Znieczulenie komputerowe to znieczulenie miejscowe oparte na wykorzystaniu systemu The Wand STA. Wand to magiczna różdżka w języku angielskim, a ta metoda jest prawie jak magia. Zastosowanie znieczulenia jest bezbolesne i bardzo delikatne dzięki zastosowaniu specjalnego narzędzia podobnego do długopisu z cienką igłą. Nie powoduje odrętwienia czy np. problemów z mówieniem. Narzędzie to jedno, ale inną częścią sukcesu jest połączenie z komputerem. Z jego pomocą dostosowuje się dawkowanie środka znieczulającego. Część „STA” w nazwie metody to nic innego jak skrót od -single touch pain. Już sama nazwa nawiązuje do subtelności tego podejścia. Dzięki połączeniu wiedzy i działania ekspertów w dziedzinie stomatologii oraz precyzji komputera powstało optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą leczyć zęby bez bólu i bez oglądania tradycyjnej strzykawki z igłą.
Czy leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem boli?
Wybierając leczenie kanałowe pod mikroskopem, pacjenci mogą spodziewać się podobnego podejścia do standardowego leczenia kanałowego. Okoliczności te sprawiają, że nie ma powodów do niepokoju, pomimo trudnych przypadków przewidzianych dla tej formy leczenia. Warto podkreślić, że mimo wsparcia technicznego, doświadczenie stomatologa odgrywa ogromną rolę w skutecznym leczeniu kanałowym pod mikroskopem. To jego profesjonalizm pozwoli mu opracować trudne anatomicznie kanały korzeniowe i uniknąć konieczności ponownego otwierania zęba.
Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego mikroskopowe leczenie kanałowe kosztuje więcej niż tradycyjne leczenie. Jest to zabieg, który wymaga od lekarza odpowiedniego przeszkolenia i dodatkowych umiejętności.
Czy warto zapłacić więcej, czy lepiej pozostać przy tradycyjnym leczeniu kanałowym? Decyzja zawsze będzie należeć do pacjenta, ale powinien mieć na uwadze, że leczenie zęba pod mikroskopem poprawi precyzję czyszczenia i wypełnienia kanału korzeniowego. Zabieg ten jest nie tylko dokładniejszy, ale również skuteczniejszy, dzięki czemu zęby mogą przetrwać wiele lat. Należy również pamiętać, że ponowne leczenie kanałowe jest droższe, dlatego najlepiej zrobić to natychmiast i dokładnie.
Oczywiście ceny ustalane są indywidualnie przez właścicieli kliniki lub gabinetu dentystycznego i nie są jednolite. Zależą one nie tylko od zastosowania samego mikroskopu, ale także od specyfiki samej procedury, użytych materiałów i doświadczenia operatora. Cena zabiegu zależy od ilości kanałów w danym zębie. Ponowne leczenie kanałowe z uwagi na bardziej skomplikowana procedurę jest droższe od leczenia pierwotnego.