Jak licówki bez szlifowania mogą poprawić Twój uśmiech?

Jak licówki bez szlifowania mogą poprawić Twój uśmiech?

Licówki, które są najczęściej wybieranym zabiegiem stomatologicznym przez gwiazdy filmowe, mogą znacznie poprawić uśmiech, ukrywając wady takie jak wyszczerbione lub przebarwione zęby i sprawiając wrażenie, że zęby są całkowicie naturalne. Licówki stomatologiczne mogą również poprawić uśmiech osób z nierówną linią dziąseł – tworząc schludny wygląd bardziej proporcjonalny do zębów. Inne wstydliwe problemy związane z jamą ustną, które można naprawić za pomocą licówek, to niewielkie stłoczenia zębów lub luki, a także możliwość zmiany kształtu zębów, tak aby wydawały się dłuższe lub bardziej kwadratowe.

Czym są licówki stomatologiczne bez szlifowania zębów?

Licówki stomatologiczne to wyjątkowo cienkie, dopasowane do indywidualnych potrzeb osłonki w kolorze zębów, które mocuje się na przedniej części zębów, aby poprawić wygląd uśmiechu poprzez zamaskowanie drobnych problemów kosmetycznych. Licówki są mocowane na miejscu za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

Licówki są odporne na przebarwienia bardziej niż naturalne zęby i nie wymagają stosowania specjalnych środków higieny jamy ustnej. Chociaż licówki są zabiegiem głównie kosmetycznym, chronią one również ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

Leczenie licówkami trwa zazwyczaj dwie lub więcej wizyt, w zależności od stopnia skomplikowania procedury. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu lub bez znieczulenia.

Licówki znajdują się na czele najnowocześniejszych procedur, które wyznaczają nowe kierunki w stomatologii estetycznej.

Oryginalne licówki stomatologiczne – stworzone w 1928 roku na potrzeby hollywoodzkiej sesji filmowej – były według dzisiejszych standardów prymitywne, składały się z akrylowej nakładki, która pozostawała na miejscu przez zaledwie kilka godzin.

Od tamtego czasu licówki stale ewoluowały, a najnowocześniejsza technologia stojąca za nowoczesnymi licówkami sprawiła, że są one skuteczniejsze niż kiedykolwiek, tańsze i stanowią popularną opcję stomatologii estetycznej.

Dzisiejsze licówki mają lepsze środki wiążące i są znacznie cieńsze, co pozwala lekarzowi zachować większość struktury zęba, a obrazowanie cyfrowe pomaga w wykonaniu licówek jak najbardziej zbliżonych do naturalnych zębów.

Postępy w technologii stomatologicznej utorowały również drogę licówkom porcelanowym, które mogą jeszcze skuteczniej poprawić Twój uśmiech. Można stosować licówki także bez konieczności szlifowania zębów.

Zalety licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe nie wymagające szlifowania zęba są bardziej preferowane niż ich kompozytowe odpowiedniki, ponieważ są bardziej odporne na przebarwienia i wyglądają bardziej naturalnie.

Chociaż w wielu formach – takich jak naczynia – porcelana jest materiałem kruchym, to solidne właściwości porcelanowych licówek stomatologicznych klasy medycznej sprawiają, że zęby zyskują poprawiającą uśmiech powierzchnię ochronną, która może przetrwać nawet 15 lat.

Licówki są bardzo trwałe, ponieważ siły zewnętrzne powstające podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie, są przenoszone z licówki na mocną, sztywną strukturę samego zęba, która została zaprojektowana przez naturę i ewolucję, aby wytrzymać ciągłe zużycie – zewnętrzna, ochronna warstwa szkliwa zęba jest najtwardszą substancją w organizmie.

Licówki porcelanowe zdecydowanie opierają się zużyciu i są odporne na zmiany temperatury spowodowane gorącymi lub zimnymi potrawami i napojami. Ewentualna nadwrażliwość zębów po zastosowaniu licówek porcelanowych jest minimalna i stopniowo szybko zanika.

Oprócz trwałości, licówki porcelanowe oferują kilka innych zalet.

Naśladują właściwości odbijania światła przez naturalne zęby.

Mogą sprawić, że ciemne zęby wydają się jaśniejsze.

Są dobrze tolerowane przez tkanki dziąseł.

Czy licówki wymagają wiele zabiegów pielęgnacyjnych?

Licówki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Należy nadal prawidłowo i regularnie szczotkować i nitkować zęby – zaleca się stosowanie nieściernej pasty z fluorem i szczoteczki o miękkim włosiu, aby uniknąć uszkodzenia licówek – oraz odwiedzać stomatologa na regularnych wizytach kontrolnych i profesjonalnych czyszczeniach z użyciem pasty do polerowania, która jest przyjazna dla licówek.

Pamiętaj jednak, że podobnie jak zęby, licówki mogą ulec uszkodzeniu na skutek takich nawyków jak żucie twardych przedmiotów, takich jak długopisy, ołówki czy lód, lub obgryzanie paznokci.

Jeśli cierpisz na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to w ochronie Twoich licówek i zębów pomocna może okazać się szyna relaksacyjna, zakładana na noc.

Chcesz mieć hollywoodzki uśmiech? Droga do naturalnego wyglądu swoich zębów i śnieżnobiałego koloru zębów.

Jeśli Twoje zęby nie są idealne, ale nadal są zasadniczo zdrowe, licówki mogą być idealnym rozwiązaniem. Wiele gwiazd filmowych miało założone licówki, ponieważ na efekt estetyczny nie trzeba czekać zbyt długo.

Licówki mogą naprawić wiele nieestetycznych ubytków w zębach, aby poprawić Twój uśmiech i zwiększyć Twoją pewność siebie.

Licówki, których grubość wynosi zazwyczaj około pół milimetra, mogą poprawić wygląd zębów, które są:

Przebarwione

Z licznymi wypełnieniami

Wyszczerbione

Pęknięte

Niewłaściwie ukształtowane

Niedopasowane do wargowej powierzchni zębów

Stłoczone

Nieco źle ustawione

Z niewielkimi szparami

Licówki bez szlifowania

Zalety:

Wykonane z porcelany są nowym typem licówek porcelanowych nie wymagającym szlifowania zdrowych zębów, inaczej niż tradycyjne licówki pełnoceramiczne, które wymagają szlifowania zęba . Są one cienkie jak soczewka kontaktowa, mają grubość około 0,2 mm. W większości przypadków nie jest konieczna redukcja zęba przy zastosowaniu tego typu licówek, nie są też potrzebne środki znieczulające ani. Twierdzi się, że licówki są bardziej odporne na mikroprzecieki i mikropęknięcia niż tradycyjne licówki porcelanowe. W przeciwieństwie do innych licówek porcelanowych, nie trzeba będzie nosić tymczasowych licówek do czasu wykonania licówek. Oczekuje się, że licówki będą trwały tak samo długo jak tradycyjne licówki porcelanowe. Można je wykonać także z kompozytu, wówczas zabieg jest wykonywany na jednej wizycie.

Wady:

Ponieważ w przypadku licówek porcelanowych redukcja zębów jest niewielka lub nie jest potrzebna, istnieje ograniczenie co do zakresu korekty uśmiechu, jaki można osiągnąć. W niektórych przypadkach lepiej zdecydować się wówczas na klasyczne licówki ze szlifowaniem.

Zalety i wady licówek porcelanowych ze szlifowaniem

Zalety:

Główną zaletą jest oczywiście zmiana wyglądu i formy Twoich zębów, która następuje w bardzo krótkim czasie – ok dwóch tygodni.

Najczęściej stosowany materiał – porcelana – jest bardzo łatwy w obróbce dla specjalistów, umożliwiając im tworzenie drobnych szczegółów i dobranie idealnego koloru do sąsiednich zębów. Jest również bardzo trwała, mimo że jej grubość jest bardzo mała (na przykład licówki mają grubość około 0,2 mm), a ponadto nie jest podatna na przebarwienia, więc jej kolor nie będzie ulegać zmianie pod wpływem barwnych pokarmów. Oczywiście, aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zachować zwykłą higienę jamy ustnej.

Wady:

Odczucia związane z „nowymi zębami” mogą wydawać się na początku dość dziwne, ponieważ do momentu wprowadzenia zmiany nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do naszych zębów.

Przed założeniem licówek zazwyczaj konieczne jest usunięcie pewnej ilości szkliwa, aby zapewnić, że będą one wyglądać równo z resztą uśmiechu. W zależności od indywidualnego przypadku, może okazać się, że konieczne będzie usunięcie większej lub mniejszej ilości materiału niż przeciętnie. Jeśli trzeba stracić większą ilość, istnieje nieco wyższe ryzyko trwałego urazu tego konkretnego zęba. Oczywiście dentyści kosmetyczni są wysoko wykwalifikowanymi ekspertami i nie podjęliby się zabiegu, gdyby był on w jakikolwiek sposób niebezpieczny lub niezdrowy dla Ciebie, ale ważne jest, aby omówić z nimi wszystkie swoje wątpliwości.

Porzuć nieestetyczne wypełnienia!

Ponadto, ze względu na usunięcie szkliwa, po przygotowaniu zębów do założenia licówek może wystąpić zwiększona wrażliwość zębów. Zazwyczaj pierwsza procedura – obejmująca usunięcie materiału – oraz druga, polegająca na dopasowaniu licówek, odbywają się w odstępie około tygodnia do dwóch tygodni, dlatego też można otrzymać licówki tymczasowe w celu ochrony zębów. Jeśli zdecydujesz się na licówki, które są bardzo cienkie, będziesz potrzebował znacznie mniejszej redukcji zębów, co oznacza, że licówki tymczasowe mogą nie być konieczne.

Problemy z mową i jedzeniem związane z kształtem lub ustawieniem zębów można skorygować poprzez zastosowanie licówek.

Licówki mogą przetrwać wiele lat, przy czym przeciętnie pozostają na miejscu bez większych problemów i bez konieczności konserwacji (z wyjątkiem normalnego szczotkowania i nitkowania) przez okres od dziesięciu do piętnastu lat. Kiedy zbliża się koniec ich życia, może to być spowodowane odpryskami, pęknięciami lub zmianami w kształcie dziąseł lub poziomie kości, co oznacza, że nie pasują one już prawidłowo. W takiej sytuacji wystarczy odwiedzić dentystę kosmetycznego, który z łatwością je naprawi lub wymieni. Jeśli zdecydujesz się na licówki porcelanowe, to materiał, z którego są wykonane, jest odporny na mikroprzecieki, pęknięcia i przebarwienia.