
Stomatologia dziecięca

Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.
Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu. Na zakończenie pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę jako zachętę do kolejnych spotkań.
Niektórzy rodzice zastanawiają się czy warto leczyć zęby mleczne swoich pociech.
Otóż Drodzy Rodzice-warto!!!
Konsekwencją nie leczenia zębów mlecznych jest ich utrata, a to nie tylko zniechęca dzieci do wizyt u stomatologa w przyszłości, kształtuje złe nawyki, ale również odpowiada za powstawanie wady zgryzu.
O zęby naszych pociech trzeba dbać zawsze, w każdej ich fazie. To nasz rodzicielski obowiązek.
Dlatego ubytki próchnicowe w zębach mlecznych leczymy poprzez bezbolesne ich oczyszczenie i zakładanie wypełnień. W razie potrzeby korzystamy z sedacji, oszczędzając dziecku stresu związanego z wykonaniem zastrzyku.
Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień w zależności od wskazań klinicznych i upodobań pacjentów. Nasi mali pacjenci/milusińscy mogą sobie wybrać wypełnienia Twinky star w 7 fantazyjnych kolorach. Dzieci, które mogą zadecydować o kolorze “plomby”, często bardziej entuzjastycznie podchodzą do leczenia.
Jeżeli istnieją wskazania, leczymy zęby mleczne kanałowo, by nie dopuścić do przedwczesnej ich utraty i w konsekwencji do wad zgryzu. W sytuacjach, gdy jedynym postępowaniem leczniczym jest usunięcie zęba, przed znieczuleniem igłą smarujemy błonę śluzową znieczulającym żelem o ciekawych owocowych smakach, sprawiając, że zastrzyk staje się niebolesny.
U tych małych Pacjentów, którzy mają przykre doświadczenia i nie są chętni do współpracy mamy możliwość wykonania zabiegów w sedacji. (patrz -> U NAS NIE BOLI)
Zęby stałe niedojrzałe leczymy podobnie jak zęby stałe całkowicie uformowane, mając jednak na uwadze nieco odmienną budowę anatomiczną tych pierwszych. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie patologii, ponieważ ze względu na słaby stopień mineralizacji, proces próchnicowy przebiega znacznie szybciej niż w zębach z zakończonym rozwojem.
Dlatego tak istotne są systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego dla dzieci w okresie uzębienia mieszanego.
Naszym pacjentom oferujemy zabiegi profilaktyczne takie jak lakowanie bruzd i szczelin, które polega na zabezpieczeniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę. Przeprowadzamy również lakierowanie zębów preparatami na bazie fluoru. Zabieg ten wzmacnia szkliwo zębów, czyniąc je mniej podatnym na próchnicę.(patrz ->Profilaktyka)
Profilaktyka zaczyna się znacznie wcześniej, bo niemalże od urodzenia.
Chcąc zapobiec rozwojowi próchnicy u naszych dzieci musimy pamiętać, że:
- nie powinno się karmić dziecka przez sen,
- nie powinno się “dopajać” w nocy (szczególnie słodkimi substancjami – np. przecierowe soki),
- nie powinno się usypiać dziecka z butelką.
Prowadzi to do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej, Źródłem tego rodzaju próchnicy są słodkie kleiste pokarmy (kaszki, soczki, słodzone mleko), które przywierają do powierzchni zębów. Bakterie próchnicotwórcze przekształcają zawarte w tych pokarmach cukry w kwasy. Zęby przebywające przez dłuższy czas (całą noc) w kwaśnym środowisku ulegają demineralizacji. Nocny spadek produkcji śliny, która ma właściwości zobojętniające, zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy.
Próchnica butelkowa jest wyjątkowo agresywną postacią próchnicy.
W krótkim czasie prowadzi do całkowitego zniszczenia dużych powierzchni zębów mlecznych, dlatego:
- jak najwcześniej zacząć karmienie łyżeczką i poić kubkiem,
- unikać słodyczy (ewentualnie podawać je 1 x w tygodniu),
- unikać oblizywania smoczków i łyżeczek przez rodziców (nadkażenie bakteriami próchniczymi),
- unikać całowania w usta dziecka (nadkażenie bakteriami próchniczymi),
- powinno się wprowadzać do diety produkty gruboziarniste, unikać papkowatych,
- powinno się zapewnić higienę jamy ustnej niemowlęcia od urodzenia (u niemowląt przed wyrznięciem zębów – przemywanie jamy ustnej np. naparem z rumianku za pomocą płatka gazy nawiniętego na palec po każdym posiłku naturalnym i sztucznym, minimum 2 x dziennie),
- u niemowląt po wyrznięciem zębów – usuwanie płytki nazębnej za pomocą silikonowej szczoteczki, którą zakłada się na palec. Jej zastosowanie będzie wskazane również do masażu dziąseł, tam, gdzie jeszcze zębóo nie ma, co może pomóc w procesie wyrzynania,
- jak najszybciej należy wdrażać nawyki używania szczoteczki i samodzielnego mycia zębów,
- należy dziecko nauczyć techniki płukania jamy ustnej płynem antybakteryjnym i stosowania dodatkowych przyborów higienicznych (np. nici dentystycznej),
- zadbać o odpowiedni czas mycia zębów – minimum 3 minuty,
Niezmiernie ważną metodą zapobiegającą powstawaniu wad zgryzu jest leczenie zębów mlecznych i niedopuszczenie do przedwczesnej ich utraty.
Jeśli jednak nasz młody pacjent straci ząb, stosujemy utrzymywacze przestrzeni, które zapobiegają niechcianym przemieszczeniom się zębów, a w konsekwencji powstawaniu wad zgryzu.
Fajna metoda, którą proponujemy dzieciom, niwelująca dyskomfort związany z podaniem znieczulenia to zastosowanie żelu na błonę śluzową. Żel taki znieczula śluzówkę i dzięki temu nasz pacjent nie czuje ukłucia.
Następna metoda praktykowana w Elektoralna Dental Clinic to urządzenie The Wand. Aplikacja tego typu znieczulenia jest bezpieczna i bezbolesna. The Wand zakończony jest „magiczną różdżką” (końcówka absolutnie nie przypomina strzykawki), która nie powoduje uczucia dyskomfortu podczas znieczulania, co jest bardzo ważne dla naszych małych pacjentów.
U dzieci szczególnie mocno przeżywających wizytę u stomatologa stosujemy łagodną premedykację (godzinę przed zabiegiem podajemy łagodne leki uspokajające w dawce dostosowanej do wieku dziecka).
W przypadku bardziej rozległych zabiegów lub u dzieci mających przykre doświadczenia z przeszłości bądź w sytuacji, gdy młody pacjent nie współpracuje z lekarzem i niemożliwe staje się przeprowadzenie czynności leczniczych w znieczuleniu miejscowym – wówczas istnieje możliwość przeprowadzania zabiegów stomatologicznych w sedacji.
Sedacja polega na wdychaniu przez maseczkę bezwonnego gazu – mieszaniny podtlenku azotu oraz tlenu, nazywanej również gazem rozweselającym.
Ta przyjazna i bardzo bezpieczna metoda znoszenia lęku szczególnie zalecana jest dla dzieci, gdyż wykazują one brak tolerancji na stres i ból. Jednocześnie bardzo wdzięcznie reagują na podtlenek azotu – śniąc o bajecznych przygodach, lataniu lub dryfowaniu w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu niewspółpracującego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia: większość pacjentów nie obawia się kolejnych wizyt u stomatologa!!!
Braki w uzębieniu występują nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i młodzieży. Najczęstszą przyczyną utraty zębów w wieku rozwojowym jest próchnica lub uraz mechaniczny. Spotyka się również wrodzone braki zawiązków zębów zarówno mlecznych jak i stałych.
Utrata zębów u dzieci i młodzieży skutkuje pogorszeniem wyglądu, zaburzeniem rozwoju mowy, utrudnionym odgryzaniem i żuciem pokarmów, a także powikłaniem istniejących wad zgryzu lub powstaniem nowych zaburzeń.
Ze względu na ciągły wzrost narządu żucia u dzieci konieczne jest jak najszybsze uzupełnianie brakujących zębów połączone z leczeniem ortodontycznym. Obecnie dzieci powyżej 6 roku życia (a w szczególnych przypadkach nawet powyżej 3 roku życia) są leczone w ten sposób.
Rodzaj leczenia zależy od wieku dziecka oraz braku w uzębieniu małego pacjenta.
W przypadku utraty zębów stosujemy aparaty ortodontyczne, ortodontyczne protezy zapobiegawcze lub protezy lecznicze.
Pragniemy podkreślić w tym miejscu, że w razie jakiegoś urazu, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc u nas zawsze mogą Państwo liczyć na wykwalifikowanych specjalistów, którzy otoczą wasze pociechy, oraz was, najlepszą opieką i sprawią, że będziecie się czuć bezpiecznie.
Jako jedyni spośród prywatnych klinik stomatologicznych dysponujemy WIDEO OKULARAMI, które pozwalają na oglądanie bajek na fotelu stomatologicznym podczas wykonywania przez stomatologa zabiegów, co dodatkowo minimalizuje ewentualny stres u Naszych małych pacjentów.
1. Jak pokonać strach naszych pociech przed wizytą u stomatologa?
Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym.
Istnieją dwie główne przyczyny strachu dziecka przed dentystą:
- pierwsza to własne bolesne doświadczenia z poprzednich wizyt;
- druga to obraz przekazany przez rodziców, utrwalający w dziecku przekonanie, że leczenie u stomatologa wiąże się z bólem.
Istotną rolę spełniają tu wizyty adaptacyjne i edukacja rodziców, którzy przed pierwszą wizytą powinni przeprowadzić z dzieckiem rozmowę wyjaśniającą cel i przebieg wizyty u stomatologa. Edukację taką możemy sobie ułatwić korzystając z dostępnych na rynku książeczek czy bajek dla maluchów.
2. Dlaczego ważne jest leczenie zębów mlecznych?
Zęby mleczne, podobnie jak stałe, mogą być zaatakowane przez próchnicę, która nieleczona prowadzi do bolesnych stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do przedwczesnej utraty zębów.
Prowadzi to do zahamowania wzrostu kości i zaburzeń zgryzowych (stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów, zatrzymanie zęba stałego w kości). Ropne stany zapalne zębów są źródłem infekcji dla całego organizmu młodego pacjenta i mogą prowadzić do zapaleń nerek, serca i stawów. Mogą również powodować uszkodzenie zawiązków zębów stałych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie korzeni zębów mlecznych.
3. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, a kiedy zęby stałe?
Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się około 6 miesiąca życia dziecka (norma to 5-10 miesiąc u dzieci donoszonych i 6-11 miesiąc u wcześniaków) i są to najczęściej dolne siekacze przyśrodkowe (“jedynki” mleczne). Zdarza się jednak, że pierwsze pojawią się górne siekacze przyśrodkowe.
Pierwsze zęby stałe wyrzynają się około 6 roku życia i są to pierwsze zęby trzonowe (za drugimi trzonowcami mlecznymi). Coraz częściej jednak zdarza się, że pierwsze wyrzynają się siekacze przyśrodkowe w żuchwie (“jedynki” stałe).
4. Czym jest: lakowanie, lakierowanie i lapisowanie zębów?
Lakowanie – inaczej uszczelnianie, jest to zabezpieczenie specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę (bruzd i szczelin). Zabieg ten przeprowadza się po wyrżnięciu pierwszych zębów stałych (trzonowców), które nie są jeszcze dotknięte przez próchnicę. Coraz powszechniejsze staje się lakowanie trzonowców mlecznych.
Lakierowanie – nanoszenie pędzelkiem lakierów fluorowych na powierzchnie zębów w celu wzmocnienia szkliwa i zmniejszenia jego podatności na próchnicę.
Lapisowanie – zabieg, który stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest do tego stopnia zniszczona przez próchnicę, że nie ma możliwości założenia wypełnienia. Polega to na przesyceniu zęba substancją bakteriobójczą, która zatrzymuje proces próchnicowy.
5. Czym jest próchnica wczesna?
Próchnica wczesna to poważny problem stomatologiczny wczesnego dzieciństwa. Rozpoczyna się w krótkim czasie po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych. Jest to wyjątkowo ostra postać próchnicy, która w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do tak znacznego zniszczenia tkanek zębów, że jedynym wyjściem jest ich ekstrakcja (usunięcie). Rodzice powinni bacznie obserwować uzębienie swoich dzieci. Jakiekolwiek niepokojące zmiany (przebarwienia, plamy) są wskazaniem do jak najpilniejszej wizyty u stomatologa dziecięcego.
6. Jak często należy przeprowadzać wizyty kontrolne?
Proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację (cienka warstwa szkliwa), przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej).
7. Kiedy powinna być pierwsza wizyta u stomatologa?
Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). Lekarz oceni czy proces ząbkowania i rozwój twarzoczaszki przebiegają w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej.
8. Kiedy rozpoczynamy pierwsze zabiegi higieniczne u dzieci?
Odpowiedź brzmi: jak najwcześniej. Jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą, wykonując jednocześnie masaż dziąseł. Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby przecierać je zarówno od strony warg, jak i języka.
Około 1 roku życia rozpoczynamy regularne mycie zębów szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Do około 5 roku życia zabiegi szczotkowania wykonują rodzice lub dzieci pod uważnym nadzorem rodziców.
9. Jaki środki higieny jamy ustnej powinno się stosować u dzieci?
Szczoteczki powinny być dostosowane do anatomii jamy ustnej dziecka (mała główka szczoteczki i miękkie włosie). Do czasu gdy nasza pociecha nie nauczy się wypluwać śliny szczotkujemy ząbki bez pasty. Po tym okresie wprowadzamy pasty przeznaczone dla dzieci ze względu na odpowiednią zawartość fluoru i akceptowane przez dzieci smaki.
10. Czy powinniśmy pozwolić zasypiać dzieciom z butelką słodkiego napoju?
Jest to zdecydowanie przeciwwskazane, ponieważ prowadzi do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. Źródłem tego rodzaju próchnicy są słodkie kleiste pokarmy (kaszki, soczki, słodzone mleko), które przywierają do powierzchni zębów. Bakterie próchnicotwórcze przekształcają zawarte w tych pokarmach cukry w kwasy. Zęby przebywające przez dłuższy czas (całą noc) w kwaśnym środowisku ulegają demineralizacji. Nocny spadek produkcji śliny, która ma właściwości zobojętniające, zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Próchnica butelkowa jest wyjątkowo agresywną postacią próchnicy. W krótkim czasie prowadzi do całkowitego zniszczenia dużych powierzchni zębów mlecznych.