Podstawowe leczenie stomatologiczne
Najmodniejszym i najbardziej pożądanym produktem na całym świecie jest zdrowie
Karl Lagerfeld
NIC TAK NIE DODAJE UROKU JAK PIĘKNY UŚMIECH! Jest to prawda stara jak świat. Tak samo jak ta, że między pięknymi a zdrowymi zębami nie można postawić znaku równości. Dlatego, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami należy o nie wyjątkowo dbać.
Główną rolą podstawowego leczenia w stomatologii, zwanego stomatologią zachowawczą, jest zapobieganie i leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów jaką jest próchnica
we wszystkich swoich odsłonach. Rozwój próchnicy zaczyna się bardzo niewinnie od drobnych plamek próchnicowych na zębach, ale te drobne plamki nie leczone przekształcają się już w mniej niewinne ubytki twardych części zębów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba czyli miazgi. Ten etap w skrajnych przypadkach prowadzi do obumarcia zęba, co może być niebezpieczne dla całego organizmu, ponieważ nie jest to nic innego jak ukryte ognisko infekcji. Obumarcie zęba prowadzi prędzej czy później do jego usunięcia. Ale spokojnie, bo chociaż to prawda, że próchnica jest poważną chorobą zębów, której nie można bagatelizować, jest to jednocześnie choroba, na którą cierpi 95 % populacji i którą można wyleczyć. Bo od plamki próchnicowej do usunięcia zęba jest jeszcze długa droga…
MY W ELEKTORALNA DENTAL CLINIC BĘDZIEMY TOWARZYSZYĆ PACJENTOWI OD SAMEGO POCZĄTKU W DRODZE PO IDEALNY UŚMIECH.
Dzięki nam doceni On fachową, rzetelną pomoc, a wszystko to odbędzie się w przyjaznych i komfortowych warunkach. Dzięki doświadczeniu i ogromnej dbałości o każdy szczegół, a także najnowocześniejszym technologiom przywrócimy zdrowy i piękny uśmiech.
Należy pamiętać, że zdrowe zęby i dziąsła mają wpływ na zdrowie i ogólną kondycję całego organizmu, a z kolei stany zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak: zapalenie płuc, cukrzyca czy zawał serca.
Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się odwapnieniem twardych tkanek zęba i rozpadem gnilnym jego organicznego podłoża. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują wypłukanie minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.
Jeżeli ząb Pacjenta „cierpi” na próchnicę prostą (plama próchnicowa, ubytek twardych tkanek zęba) stosujemy następujące zabiegi:
- fluoryzację – przyjemny zabieg, który w przypadku plamy próchnicowej wiąże się z wcieraniem preparatów fluoru-powodującego remineralizację szkliwa (zabieg powtarza się kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach);
- opracowanie i wypełnienie ubytku próchnicowego – zabieg polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem.
W Elektoralna Dental Clinic przywiązujemy ogromną wagę do poczucia komfortu i bezpieczeństwa Naszych Pacjentów. A wszyscy wiemy, jak wpływa na nas ból oraz świadomość, że pewnie go za chwilę będziemy odczuwać.
Otóż w Naszej Klinice robimy wszystko, aby wszelkie odczucia bólowe oraz dyskomfort związany z leczeniem stomatologicznym został zredukowany do minimum.
Stosujemy specjalne żele, które niwelują odczucie ukłucia przy podawaniu znieczulenia, posiadamy rewelacyjny system znieczuleń The Wand (znieczulenie podawane cieniuteńką igiełką pod kontrolą komputera, dzięki czemu lek znieczulający podawany jest w odpowiednim tempie oraz ciśnieniu) oraz sedację, którą stosujemy np. u niewspółpracujących dzieci oraz zabiegi w narkozie w przypadku trudniejszych zabiegów np. chirurgicznych oraz w przypadku pacjentów, którzy cierpią na dentofobię (strach przed leczeniem stomatologicznym).
W naszej wieloletniej praktyce stomatologicznej bardzo często spotykamy się z nadwrażliwością szyjek zębowych. Jest to dość kłopotliwa przypadłość dlatego, że wyzwala u Nas ból, dyskomfort i zwyczajnie przeszkadza w codziennym życiu. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają różne i są często bardzo złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest stosunkowo prosty. Wygląda to w następujący sposób: w zdrowym zębie wewnętrzna część zęba tzw. zębina ochraniana jest przez dziąsła oraz szkliwo. Utrata szkliwa i powstanie w nim ubytków może nastąpić w przypadku, gdy dziąsła zaczynają się odsuwać z powodu:
- stosowania szczoteczki z twardymi włóknami,
- niewłaściwej techniki szczotkowania,
- stosowania past, powodujących ścieranie się szkliwa,
- przeciążeń spowodowanych wadami zgryzu,
- zapalenia dziąsła,
- obecności kamienia nazębnego
- wieku – z czasem dziąsła same ulegają tzw. recesji czyli obsunięciu,
- bruksizmu
Konsekwencją działania ww. czynników jest odsłonięcie zębiny i nadwrażliwość szyjek, objawiająca się wywoływaniem bólu przez bodźce zewnętrzne, tj. ciepło lub zimno, słodkie lub kwaśne jedzenie i napoje. Kluczem do zapobiegania nadwrażliwości jest zapobieganie recesji dziąseł i powstawaniu ubytków klinowych.
W celu jej uniknięcia, należy pamiętać o:
Regularnej, codziennej higienie jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, używając szczoteczki z miękkimi lub średnimi włóknami.
Szczotkowaniu zębów z odpowiednią siłą. Właściwą kontrolę siły szczotkowania ułatwiają szczoteczki elektryczne, które wstrzymują ruchy szorujące, gdy następuje zbyt duży nacisk włókien na zęby i dziąsła, jednocześnie, będąc delikatne dla zębów i dziąseł, są niezwykle skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej.
Używaniu preparatów do higieny jamy ustnej, zawierających fluor (pasty, płukanki).
Starannym czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną.
Stosowaniu irygatora.
Systematycznym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne u stomatologa.
W sytuacji gdy doprowadzisz do recesji dziąseł, będziesz się z nią zmagać do końca życia.
W procesie leczenia nadwrażliwości stosujemy różne metody dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Mechanizm działania środków znoszących nadwrażliwość oparty jest na próbie przerwania przewodzenia bodźców do nerwów czuciowych miazgi albo na mechanicznym zamknięciu światła otwartych kanalików zębinowych. W celu podtrzymania uzyskanych efektów leczenia dobierane są odpowiednie preparaty do stosowania w domu.
Wszyscy wiemy, jak ważną sprawą dla każdej przyszłej Mamy jest dbanie o jej zdrowie, ponieważ poprzez to dba także o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka.
Czytaliśmy wcześniej, że próchnica to jest choroba, którą wywołują bakterie, dlatego, jeżeli nie zdążyliśmy zadbać o zdrowie naszych zębów przed ciążą, teraz należy je wyleczyć jak najszybciej.
Chcemy żeby każda przyszła mama wiedziała, że podczas ciąży można leczyć zęby a często jest to koniecznością. W sytuacji gdy rozwinie się stan zapalny, któremu towarzyszy ból, pojawia się zagrożenie dla dziecka. Często zdaża się, że przyszłe mamy przyjmują środki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie decydując się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Takie zachowanie jest lekkomyślne, ponieważ stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Stan zapalny jest niebezpieczny dla dziecka dlatego, że toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem w łonie matki.
Warto zwrócić uwagę na to, że opieka stomatologiczna kobiet ciężarnych jest szczególnie ważna ze względu na to, że stan zdrowia całej jamy ustnej ma ogromny wpływ na przebieg ciąży oraz czas i jej rozwiązanie. Szacunkowo uznaje się, że około 18% porodów przedwczesnych oraz porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową ma powiązanie z chorobami przyzębia a także ze stanami zapalnymi jamy ustnej (patrz ->Periodontologia). Dlatego ogromne znaczenie ma prawidłowa profilaktyka i leczenie chorób przyzębia, które często prowadzą do znacznego obniżenia częstości występowania porodów przedwczesnych. Trzeba również wiedzieć, że w pierwszym trymestrze ciąży, duża rzesza kobiet cierpi z powodu nawracających nudności, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa oraz pobudzają rozrost istniejących ubytków próchnicowych. Nasilające się zmiany próchnicowe, zwiększona ruchomość zębów, choroby przyzębia, wrażliwość bólowa dziąseł i krwawienie oraz nieprzyjemny zapach z ust są najczęstszymi problemami, które skłaniają kobiety w ciąży do wizyt u stomatologa.
W trakcie całego okresu ciąży a także podczas karmienia piersią zęby są narażone na próchnicę bardziej niż zwykle. Dziecko karmione piersią matki „wyciąga” z kobiety wapń i witaminy, co wpływa na niszczenie zębów. Nasilające się zmiany próchnicowe w ciąży wynikają często z zaniedbań higieny jamy ustnej, pobudzonego łaknienia i podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych. Związane jest to również z kwaśnym odczynem śliny w czasie ciąży i uszkodzeniem szkliwa z powodu częstych wymiotów. Nasi specjaliści zalecają kobietom w ciąży płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Warto również wiedzieć, że nie należy myć zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotowaniu, ponieważ nasila to uszkodzenia szkliwa.
Ciążowe zapalenie dziąseł
Jest to zjawisko, które przemija. Może mieć charakter miejscowy lub uogólniony. Zazwyczaj pojawia się w pierwszych dniach drugiego trymestru. Powoli objawy nasilają się, osiągając szczyt około 8 miesiąca ciąży, po czym zmniejszają się wraz ze zbliżającym się terminu porodu.
Najczęstsze objawy ciążowego zapalenia dziąseł to: bolesność, krwawienie, rozpulchnianie i przerost dziąseł. Jeśli, któryś z tych objawów wystąpi u ciężarnej warto wybrać się na wizytę do stomatologa.
Jaki jest zakres leczenia stomatologicznego dla kobiety w ciąży?
W naszej Klinice otaczamy troskliwą opieką przyszłe mamy, ponieważ wychodzimy z założenia, że ten ważny czas w życiu każdej kobiety powinien przebiegać bez żadnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego też robimy wszystko żeby kobieta w ciąży została przyjęta na wizytę w każdej możliwej sytuacji, skonsultowana i jeśli tego wymaga przypadek wyleczona.
Pamiętajmy, że w trakcie ciąży nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych oraz związanych z higieną jamy ustnej.
RTG w okresie ciąży
Podczas konsultacji w naszej Klinice każdy pacjent musi odpowiedzieć na standardowe pytania związane z przeprowadzeniem diagnostyki obrazowej RTG. Kobiety są otoczone szczególną opieką, ponieważ ostatnie badania wykazały związek pomiędzy stosowaniem radiografii stomatologicznej a niską masą urodzeniową dziecka. Wykazano istotny wpływ promieniowania na układ podwzgórze – przysadka – tarczyca.
Dlatego każdą naszą pacjentkę pytamy czy istnieje prawdopodobieństwo, że jest w ciąży.
Diagnostyka RGT u kobiet w ciąży jest wykonywana jedynie w koniecznych przypadkach i powinna być ograniczona do minimum.
Znieczulenie miejscowe w ciąży
W okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do znieczulenia miejscowego. Ważne, żeby ciężarna uprzedziła lekarza o fakcie bycia w ciąży dlatego, że ma to wpływ na dobór substancji znieczulającej. W takich przypadkach stosuje się znieczulenie bez adrenaliny, ponieważ zdarza się, że stres związany z leczeniem zęba bez podania znieczulenia może spowodować większe wydzielanie adrenaliny. Przez co może mieć negatywny wpływ na dziecko w łonie matki.
1. Co to jest próchnica?
Próchnica to choroba twardych tkanek zęba. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.
2. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy należy wzmocnić struktury twardych tkanek zęba. Sprzyja temu:
- prawidłowa higiena jamy ustnej;
- domowa i profesjonalna profilaktyka fluorkowa;
- uszczelnianie bruzd zębowych – pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem (patrz -> profilaktyka);
- odpowiednio zbilansowana dieta;
- profilaktyka wad zgryzu (patrz -> ortodoncja).
3. Czy aby mieć zdrowe zęby trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy?
Cukier dostarczany z pożywieniem jest rzeczywiście niezbędny bakteriom płytki nazębnej do wytwarzania kwasów, a przez to zapoczątkowania procesu próchnicowego. Jednak całkowite wyeliminowanie cukrów z diety jest niemożliwe do osiągnięcia. Warto więc zapamiętać, że dużo większe znaczenie od ilości spożywanych słodyczy ma ich konsystencja i częstotliwość ich przyjmowania (czas przebywania w jamie ustnej). Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów lepkich, oblepiających zęby (cukierki typu toffi, chipsy-najpopularniejsza słona przekąska, itp.). Nie trzeba więc całkowicie pozbawiać się przyjemności spożywania słodyczy, ważne by przestrzegać pory posiłków i ograniczyć podjadanie, a po spożyciu słodkości natychmiast dokładnie umyć zęby.
4. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?
Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Najważniejsze jest by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka powinna być z małą główką dzięki której dotrze do trudno dostępnych powierzchni zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki miękkie i średnio-miękkie.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.
5. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki.
6. Jak szczotkować zęby?
Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
7. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?
Aby efektywnie pielęgnować zęby trzeba oczyszczać wszystkie ich powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.
Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych:
- nitka dentystyczna – stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych;
- wykałaczki dentystyczne – silikonowe lub wykonane z drzewa bezdrzazgowego;
- szczoteczka międzyzębowa;
- szczoteczka jednopęczkowa;
- irygator wodny.
8. Jaką wybrać pastę do zębów?
Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania.
Wyróżniamy pasty:
- pasty profilaktyczne;
- pasty ziołowe;
- pasty wybielające;
- pasty bezfluorowe;
- pasty dla dzieci;
- pasty o działaniu kompleksowym.
9. Jakie są korzyści ze stosowania preparatów do profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej?
Do profesjonalnej profilaktyki zaliczamy lakiery, żele i pianki fluorowe – stosowane powszechnie zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc, a także nowoczesne preparaty bezfluorowe zawierające odbudowujące tkanki zęba, tzw. „sztuczne szkliwo”.
Wyżej wymienione preparaty:
- wzmacniają szkliwo dzieci i dorosłych;
- zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej;
- zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
- zapobiegają powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
- znoszą nadwrażliwość szyjek zębowych.
10. Czy leczenie zębów musi boleć?
W Elektoralna Dental Clinic zawsze proponujemy pacjentom leczenie zębów w znieczuleniu, jeżeli zabieg wiązałby się dla nich z jakimikolwiek dolegliwościami bólowymi. Stopień odczuwania nieprzyjemnych doznań podczas leczenia stomatologicznego zależy w dużej mierze od głębokości ubytku próchnicowego oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta, więc nasi lekarze ustalają dawkę i rodzaj znieczulenia dla każdego pacjenta indywidualnie. Elektoralna Dental Clinic dysponuje specjalistyczną aparaturą do znieczuleń miejscowych – The Wand – gwarantującą unikalną, bezbolesną technikę znieczulania. (patrz -> u nas nie boli).