
ORTODONCJA WARSZAWA

ORTODONTA WARSZAWA – KONSULTACJA ORTODONTYCZNA
Przede wszystkim rozmowa z pacjentem
Podczas pierwszej wizyty ortodonta stwierdza czy istnieje potrzeba leczenia ortodontycznego oraz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia wyników satysfakcjonujących obie strony.
Kolejnymi składowymi procesu diagnostycznego niezbędnymi do zaplanowania leczenia są:
- szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni,
- pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia.
- zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta.
- Badania RTG (zdjęcie pantomograficzne i telerentgenowskie boczne czaszki) – pacjent może je wykonać na miejscu w pracowni RTG w Elektoralna Dental Clinic.
PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA
Podczas drugiej wizyty omawiane są z pacjentem wyniki badań, przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia. Po jego zaakceptowaniu przez pacjenta, wspólnie z ortodontą ustalany zostaje termin rozpoczęcia właściwego leczenia.
ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA
Właściwy etap leczenia rozpoczyna się, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydaniem pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady w formie ustnej i pisemnej.
Do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego.
Pacjent kliniki Elektoralna Dental Clinic trafia pod kompleksową opiekę stomatologiczną, w przypadku konieczności dodatkowych czynności przygotowujących uzębienie do założenia aparatu stałego, zostanie profesjonalnie przez nie przeprowadzony aż do momentu rozpoczęcia właściwego procesu leczenia!
WIZYTY KONTROLNE
Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością, w zależności od zastosowanej metody leczenia, jego fazy oraz indywidualnych potrzeb pacjenta:
- aparaty ruchome – co 2-4 miesiące
- aparaty stałe – co 4-10 tygodni.
Celem tych obligatoryjnych wizyt jest efektywna kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.
Leczenie aparatami stałymi trwa średnio 18-24 miesiące. Przede wszystkim zależy to od systemu aparatu ortodontycznego oraz stopnia nasilenie wady zgryzu u Pacjenta.
FAZA RETENCJI
To już ostatni, ale niezwykle ważny etap leczenia – faza retencyjna ma na celu stabilizację osiągniętych wyników i zapobiegnięcie nawrotowi wady.
- W przypadku leczenia aparatem ruchomym, funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania.
- W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, do wewnętrznej, językowej powierzchni zębów przednich dolnych przyklejany jest cieniutki drucik (w niektórych przypadkach także do zębów górnych). Pacjent otrzymuje ponadto zdejmowaną, akrylową płytkę retencyjną lub przezroczystą nakładkę na zęby górne.
W fazie retencji obowiązują bezpłatne wizyty kontrolne według wytycznych lekarza prowadzącego.
Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?
Większość wad zgryzu u dzieci ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia. Profilaktyka ortodontyczna polega na eliminowaniu czynników szkodliwie wpływających na prawidłowy rozwój oraz wzajemny układ zębów i kości szczęk u dzieci, a także wczesnym leczeniem ortodontycznym, mającym na celu powstrzymanie rozwoju wady zgryzu lub jej całkowitą likwidację. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.
Możemy wyróżnić pewne objawy u dziecka, które wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
- asymetria w rysach twarzy – wyraźne zmiany w wyglądzie dziecka
- odwrotne zachodzenie zębów (zęby dolne przednie ustawione przed górnymi)
- nadmierne wychylenie zębów przednich (zęby przednie „leżą”na dolnej wardze, tzw.pułapka wargowa)
- stłoczenia lub szpary między zębami
- szkodliwe nawyki (ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
- zbyt późne wypadanie zębów mlecznych
- brak wyrzynania zębów stałych pomimo utraty ich mlecznych poprzedników
- przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
- zęby wyrznięte w niewłaściwym miejscu
- wady wymowy
- oddychanie ustami (stale otwarta buzia)
- dysfunkcja języka (niemowlęcy typ połykania)
Warto zgłosić się na wizytę do ortodonty ok. 6. roku życia dziecka. Lekarz oceni, czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki i żuchwy.
Aparaty ortodontyczne – Elektoralna Dental Clinic w Warszawie
ZDEJMOWANE APARATY NA ZĘBY (RUCHOME)
Aparaty zdejmowane są przystosowane do samodzielnego wkładania i wyjmowania z ust przez pacjenta. Stosuje się je u dzieci i młodzieży, ze względu na to, że ich kości jeszcze się rozrastają więc są podatne na modyfikacje, nawet przy stosowaniu przerywanych sił.
Czas leczenia aparatami zdejmowanymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu na zęby. Ortodonta musi na bieżąco kontrolować postępy oraz dopasowywać aparat, czyli dostosowywać do zmian, jakie zachodzą w jamie ustnej, takich jak zmiana pozycji zębów, wymiana zębów mlecznych na stałe.
W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Składają się one z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz – w zależności od typu aparatu – drucianych elementów utrzymujących aparat ortodontyczny lub części będących źródłem siły działającej na zęby (śruby, sprężyny).
STAŁE ORTODONTYCZNE APARATY
Aparaty stałe składają się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych na stałe za pomocą specjalnych klejów na powierzchni zębów na cały okres leczenia ortodontycznego. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają ciągłą siłę działającą przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów i są prawie niezależne od współpracy pacjenta, co może ułatwić życie rodzicom dzieci niechętnych do współpracy.
W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta, a także jego komfortu polecane są różne rodzaje systemów ortodontycznych. Praktycznie każdy z nich daje pacjentowi możliwość wyboru pomiędzy aparatami metalowymi lub estetycznymi (przezroczystymi).
W Elektoralna Dental Clinic w Warszawie pracujemy na systemach najnowszej generacji, pozwalających nam wyeliminować wszystkie elementy utrudniające leczenie przy konwencjonalnych stałych aparatach na zęby. Dzięki temu efekt leczenia uzyskujemy szybciej, a dyskomfort pacjenta jest znikomy.
Ponadto w leczeniu trudniejszych przypadków wykorzystywane są dodatkowe rozwiązania (np. mikroimplanty), które pozwalają szybko i bezpiecznie osiągnąć idealne warunki zgryzowe.
Leczenie aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, w zasadzie bez ograniczeń wiekowych.
SYSTEM DAMONA POZWALA UZYSKAĆ IDEALNY, PEŁNY UŚMIECH W KRÓTSZYM CZASIE LECZENIA ORTDONTYCZNEGO!!!
To nowoczesny samoligaturujący system ortodontyczny, który dzięki unikalnej budowie zamków oraz zaawansowanych technologicznie łuków generujących delikatne, fizjologiczne siły zapewnia niezwykłe możliwości leczenia wad zgryzu gwarantując pacjentowi estetyczniejszy wygląd oraz skrócony czas leczenia w porównaniu z metodami tradycyjnymi, a przede wszystkim w większości przypadków likwiduje potrzebę usuwania zębów!
Dodatkowe korzyści systemu Damona:
- dłuższe odstępy między wizytami kontrolnymi (nawet co 8-10 tyg.)
- szybko widoczne rezultaty (już nawet po 2-3 wizytach)
- ograniczenie do minimum dyskomfortu, towarzyszącego zwykle leczeniu ortodontycznemu
- łatwiejsze utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej dzięki wyeliminowaniu konieczności stosowania przebarwiających się ligatur oraz braku pierścieni na zębach trzonowych
- zamki są mniej widoczne – mniejszych rozmiarów (występują w wersji metalowej Damon Q oraz praktycznie niewidocznej, estetycznej Damon Clear)
- gwarantują doskonały efekt końcowy – pełny profil, szeroki uśmiech, lepsze podparcie warg, młodszy wygląd!
PERFEKCYJNIE – DLA NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH!
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających pacjentów, zwłaszcza aktywnych zawodowo, Elektoralna Dental Clinic oferuje nowoczesną metodę czyli całkowicie kosmetyczny system ortodontyczny.
Perfect Clear umożliwia przeprowadzenie precyzyjnej i całkowicie niewidocznej korekty ustawienia zębów.
Jest to zestaw idealnie przezroczystych nakładek na zęby (pozycjonerów), tworzonych indywidualnie dla każdego pacjenta.
Perfekcyjne dopasowanie szyn do kształtu łuków zębowych i linii uśmiechu zapewnia wygodę i komfort użytkowania, bez zaburzeń wymowy i swobody uśmiechu.
Pacjenci Elektoralna Dental Clinic do niewątpliwych zalet Perfect Clear zaliczają możliwość wyjmowania aparatu z ust. Z jednej strony ułatwia to utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zębów, choć z drugiej zaś obliguje pacjenta do świadomej i odpowiedzialnej współpracy z lekarzem. Efekty leczenia uzależnione są w dużej mierze od rzetelnej współpracy pacjenta!
Aby szybko osiągnąć sukces z leczeniu, nakładki należy nosić niemalże całodobowo, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na spożywanie posiłków, szczotkowanie czy nitkowanie zębów. Liczba szyn tworzących zestaw opracowany dla danego pacjenta, z których każda powinna być noszona przez około 2 tygodnie przekłada się na całkowity czas leczenia a zależy od wyjściowej sytuacji w ustach pacjenta i ustalonego celu leczenia.
Systemem pozycjonerów można leczyć większość wad zgryzu, jednak najlepiej sprawdza się on w przypadku nieznacznych nieprawidłowości w ustawieniu zębów, np. stłoczeń, szpar między zębami czy przesunięć zębów po zdjęciu aparatów stałych wynikających z braku stosowania się do zaleceń w fazie retencji.
Invisalign jest przezroczystym aparatem prostującym zęby, dzięki któremu na Twojej twarzy zagości wymarzony piękny uśmiech. Wykorzystując zaawansowaną technologię obrazowania 3D, w metodzie Invisalign tworzony jest kompletny plan prostowania zębów, uwzględniający przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji na podstawie zaleceń Lekarza. Następnie przygotowywany jest zestaw alignerów specjalnie dostosowanych do zębów konkretnego pacjenta, które stopniowo przesuwają zęby, są one przezroczyste, więc nikt nawet nie zauważy gładkich aparatów na twoich zębach, dzięki czemu możesz je nosić w każdej sytuacji, każdego dnia. Alignery można zdejmować, więc nie ma żadnych ograniczeń co do produktów, które można jeść i pić. Można je zdjąć również do szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną, aby zachować dobrą higienę jamy ustnej. W odróżnieniu od klasycznych stałych aparatów, alignery nie mają żadnych zamków ani drutów. Każdy aligner z kompletu nosi się przez około dwa tygodnie i wymienia się je na nowe, aż do uzyskania pożdanego ustawienia zębów. Plan leczenia metodą Invisalign jest przygotowywany przez Lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.
Piękny, pełny, idealnie równy „hollywoodzki” uśmiech to marzenie każdego pacjenta oraz wyzwanie dla każdego ortodonty. Zastosowanie nowoczesnych technik ortodontycznych, takich jak system Damona, H4 System, przeźroczyste nakładki Invisalign, Incognito…, przez lekarzy Elektoralna Dental Clinic przybliża nas do tego ideału. Aby efekt po zakończeniu leczenia ortodontycznego był jeszcze bardziej spektakularny i satysfakcjonujący pacjenta nasza klinika oferuje cały szereg usług, które sprawią, że uśmiech będzie rzeczywiście perfekcyjny:
- Wybielanie
- Laserowa korekta linii dziąseł
- Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej (m.in. licówki porcelanowe, korony pełnoceramiczne)
- Implanto-protetyka (patrz -> implanty dla każdego)
- Estetyczna korekta kształtu czerwieni wargowej oraz likwidacja uśmiechu dziąsłowego (gummy smile) (patrz -> stomatologia estetyczna)
Kortykotomia
Jest skuteczną metodą wspomagania leczenia ortodontycznego u pacjentów dorosłych. Zabieg ten znacznie skraca czas noszenia aparatu ortodontycznego, nawet do 1/4 czasu przewidzianego na leczenie konwencjonalne. Warto pamiętać, że chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego pomaga w przyspieszeniu ruchów zębów do ustawienia ich prawidłowo w łuku zębowym. Faktem natomiast jest, że czasami ta technika jest nieodzowna aby uzyskać najlepsze rezultaty prawidłowego zgryzu i uśmiechu. Jednak należy pamiętać, że to Lekarz ortodonta ustala najlepszy plan leczenia dla Pacjenta.
Zabieg kortykotomii polega na selektywnej – linijnej bądź punktowej – dekortykacji tkanki kostnej otaczającej zęby, wywołując stan przejściowej osteopenii, co wiąże się ze zmniejszeniem oporu warstwy korowej kości dla zębów poddawanych leczeniu ortodontycznemu. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jest lekki, nie wiąże się z nasilonym bólem. Czas zabiegu około 40 minut. Jak Pacjenci opisują: „ Nie ma się czego obawiać”.
1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
Wymienia się różnorodne przyczyny wad zgryzu.
Nabyte wady zgryzu, stanowiące najliczniejszą grupę, powstają w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą m.in:
- używanie nieprawidłowych smoczków,
- oddychanie przez usta (alergie, częste infekcje),
- ssanie kciuka czy wargi,
- przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą.
2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
Już od pierwszych dni życia dziecka należy dbać o prawidłowy rozwój zębów i kości szczęk tak, aby nie doszło do powstania wady zgryzu.
Warto zwrócić uwagę na:
- sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
- stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
- wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
- przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.
Zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości, lecz niezwykle ważnym jest niedopuszczanie do powstawania złych nawyków i odzwyczajanie od nich (np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp.).
Ze względu na znaczenie próchnicy, jako czynnika doprowadzającego do przedwczesnej utraty zębów mlecznych i stałych, w powstawaniu wad zgryzu należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka, pozostawać pod opieką stomatologa dziecięcego, aby zagwarantować prawidłową i w odpowiednim czasie wymianę zębów mlecznych na stałe.
3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
Każde dziecko w początkowej fazie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe (około 6 roku życia) powinno być skonsultowane przez lekarza ortodontę.
Wśród innych czynników, które powinny skłonić rodzica do zgłoszenia się z dzieckiem do ortodonty zalicza się:
- przedwczesna utrata zębów mlecznych
- nawyk ssania palca lub smoczka u dziecka powyżej 3 roku życia
- wada wymowy
- niechęć dziecka powyżej 3 roku życia do gryzienia twardych pokarmów
- zmiany w wyglądzie twarzy dziecka niepokojące rodzica (np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka)
- odwrotne zachodzenie zębów – ząb dolny zachodzi na górny lub zęby dolne zachodzą na górne
4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
Leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, iż nie korygują się samoistnie. Przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Nie bez znaczenia jest fakt, że krzywe zęby:
- mogą być od najmłodszych lat źródłem kompleksów u dzieci,
- trudniej dbać o prawidłową higienę zębów (większa skłonność do próchnicy i chorób dziąseł),
- a nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy i urazom.
Leczenie ortodontyczne dzieci jest szybsze niż u osób dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie niejednokrotnie pozwala na uniknięcie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobiega powikłaniom wad zgryzu.
5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
Wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Warunkiem koniecznym jest jednak obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów, brak osadu i kamienia nazębnego.
Odmienne zagadnienie stanowi leczenie ortopedyczne, czyli modyfikujące wzrost ( jego kierunek i wielkość). Na takie leczenie reagują tylko pacjenci, którzy jeszcze rosną, a więc dzieci i młodzież. U dorosłych rozwiązaniem korygujących nieprawidłowe proporcje kości szczęk jest ortodoncja w połączeniu z chirurgią ortognatyczną.
6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Pacjenci dorośli podejmują często decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego ze względów estetycznych.
To istotny powód, lecz wymienia się również inne:
- ścieranie się zębów
- bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia
- trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano)
- wydłużanie się koron zębów na skutek utraty zębów w przeciwnym łuku
- tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych)
- rozchwianie się zębów pojedynczych lub grup
- wrażenie szybkiego starzenia się twarzy w okolicach kątów ust.
7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów zapewnia:
- poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie
- łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy
- poprawę jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego
- opóźnienie starzenia się twarzy
- poprawa wymowy
- likwidacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z tym dolegliwości bólowych głowy
- swobodny, pełny uśmiech.
8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
Przed leczeniem ortodontycznym, szczególnie aparatami stałymi, wszystkie zęby muszą być:
- wyleczone,
- bez osadu i kamienia nazębnego,
- a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).
9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
W przypadku leczenia aparatem stałym zaraz po jego założeniu oraz kilka dni później (drugi, trzeci dzień), może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni.
Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.
W przypadku zastosowania zamków i łuków w systemie Damona, które gwarantują aplikację bardzo delikatnych sił, dolegliwości te praktycznie nie występują, choć jest to oczywiście uzależnione od skłonności indywidualnych pacjenta.
10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
W przypadku użytkowania aparatów ruchomych sposób oczyszczania zębów nie odbiega od podstawowych zasad higieny.
Odrębnym problemem jest utrzymanie w czystości samego aparatu, który należy czyścić osobną szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do protez, z użyciem pasty do zębów lub mydła w płynie.
Natomiast czyszczenie zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymaga większej dokładności, ilości czasu oraz wiąże się ze stosowaniem dodatkowych akcesoriów (szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne, irygator dentystyczny). Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.
11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie nieprzestrzeganie prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.
12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudnia oczyszczanie zębów.
Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania:
- dużych ilości mocnej kawy,
- herbaty,
- niektórych soków (np. z czarnej porzeczki),
- potraw (np. curry)
- oraz palenia papierosów.
Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu, a także przebarwiają ligatury elastyczne służące do utrzymania łuku w systemach konwencjonalnych (nie dotyczy to zamków samoligaturujących).
13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ortodonty, który po przeanalizowaniu wyników badań, rodzaju wady zgryzu i zapoznaniu się z opinią pacjenta, stwierdza czy do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów leczenia konieczne jest założenie aparatów na oba łuki zębowe. Zazwyczaj, aby osiągnąć idealne wyniki jest to jednak konieczne.
14. Czy istnieją stałe aparaty niewidoczne?
W grupie aparatów tradycyjnych (umieszczanych na powierzchni wargowej zębów) nie ma aparatów stałych całkowicie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty estetyczne z zamkami w kolorze zębów (ceramiczne), bądź całkowicie przezroczystymi (z czystego monokrystalicznego szafiru) oraz łuki w kolorze zębów. Rewolucyjna w zakresie dyskretności użytkowania jest technika lingwalna Incognito – zamki naklejane są tu na wewnętrzne, językowe powierzchnie zębów. Na pograniczu leczenia aparatami stałymi i zdejmowanymi leży natomiast technika Perfect Clear składająca się z praktycznie niewidocznych pozycjonerów.
15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
Na efekty leczenia wpływają:
- rodzaj wady zgryzu
- wiek pacjenta
- rodzaj zastosowanego aparatu
- współpraca pacjenta
- poziom higieny jamy ustnej
- regularność zgłaszania się na wizyty kontrolne w umówionych terminach.
16. Czy istnieje ryzyko, że po zakończonym leczeniu ortodontycznym zęby będą chciały wrócić na swoje dawne nieprawidłowe pozycje?
Istnieje takie niebezpieczeństwo, w sytuacji gdy pacjent nie będzie zgłaszał się na wizyty tzw. fazy retencyjnej, polegające na kontroli aparatów retencyjnych stałych przyklejonych do powierzchni językowych zębów przednich górnych i dolnych oraz aparatów zdejmowanych noszonych według zaleceń lekarza prowadzącego.