Częstym problemem w dzisiejszych czasach są dolegliwości związane z narządem żucia. Wielu specjalistów uważa, że jest to choroba cywilizacyjna wynikająca ze wzrostu poziomu stresu w życiu codziennym. Zaobserwowanie u siebie chociaż jednego z objawów takich jak: zgrzytanie, trzaski w stawie, bóle głowy i szyi, szum w uszach, łzawienie oczu, starcie zębów może sugerować, że problem dotyczy również Ciebie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom EDC nawiązała współpracę z doktorem nauk medycznych Andrzejem Bożykiem, specjalistą w zakresie zaburzeń narządu żucia aby zapewnić pacjentom profesjonalną poradę i zaoferować leczenie dolegliwości.

Na wstępie wykonywane jest badanie kliniczne pozwalające ocenić zwarcie, artykulację, czynność mięśni żucia i stawu skroniowo-żuchwowego. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnym rozpoznaniu doktor zleca badania dodatkowe aby możliwie szybko wdrożyć leczenie i poprawić stan zdrowia i komfort życia.

Analiza zwarcia wykonywana jest przy pomocy modeli pacjenta i urządzeń zapisujących cyfrowo czynność ruchową w stawie skroniowo-żuchwowym (Cadiax), co umożliwia lepsze efekty terapii układu ruchowego narządu żucia.

Nieocenioną pomocą diagnostyczną pozwalającą zobaczyć układ żucia wewnątrz ciała jest tomografia komputerowa. Najnowocześniejszy tomograf stożkowej wiązki NEW TOM VGI EVO umożliwia szybkie i niezwykle dokładne wykonanie przekrojów i ocenę struktury kości, a także trójwymiarową rekonstrukcję tkanek.

Z uwagi na mnogość możliwych przyczyn schorzeń narządu żucia leczenie opiera się na podejściu wielodyscyplinarnym. Obejmuje nie tylko zniwelowanie objawów, lecz również usunięcie przyczyny przy zastosowaniu metod zarówno zachowawczych, jak i chirurgicznych. Całość uzupełniona jest o edukację i wyeliminowanie parafunkcji, czyli złych nawyków zgryzowych.